Antibiotika jsou léky určené pro léčbu onemocnění způsobených bakteriemi. Nejsou tedy určena pro léčbu virových onemocnění, jako jsou např. chřipky.
Při užívání antibiotik je pro organismus nejlepší vyléčit se již při první léčebné kúře. Účinnost léčby může snižovat nedobrání antibiotik nebo nedodržení lékařem předepsaného dávkování. Účinnost antibiotické léčby je naopak vhodné podpořit, protože zbytečně opakované antibiotické kúry mohou přinášet problémy, např.:
- oslabení imunity,
- zažívací obtíže,
- tendenci ke vzniku plísňových onemocnění.
Nesprávné užívání či nadužívání antibiotik může dále vyvolat odolnost (rezistenci) bakterií na konkrétní antibiotika a způsobit neúčinnost následné léčby těmito léky.
Enzymy jako pomocníci antibiotik
Enzymy jsou látky bílkovinné povahy, které se nacházejí v organismu. Umožňují, řídí a zrychlují biochemické reakce, které v organismu probíhají. Podílejí se na všech procesech látkové přeměny.
U zánětů způsobených bakteriemi je velmi vhodné doplnit antibiotickou léčbu právě užíváním přípravků obsahujících vybrané enzymy. Mezi enzymové léky, které usnadňují průnik antibiotik do tkání a zlepšují účinek léčby, patří Wobenzym.
Příklad první – enzymové léky při léčbě angíny
Angína je zánětlivé onemocnění způsobené bakteriemi. Zpravidla se léčí antibiotiky. Angíny jsou časté hlavně u dětí. U opakovaných angín je vhodná podpůrná léčba pomocí enzymového léku Wobenzym. Tento lék působí proti otoku sliznice a upravuje imunitní funkce. Právě při léčbě angíny lze s výhodou použít Wobenzym, protože také usnadňuje průnik antibiotik do těžko přístupných tkání a zlepšuje jejich účinnost.
Podpůrnou léčbu pomocí Wobenzymu podporují i provedené vědecké studie. V roce 2003 bylo na 14 pracovištích dětských lékařů v České republice provedeno zpětné hodnocení výsledků podpůrné léčby Wobenzymem u dětí, které trápily opakované záněty dýchacích cest. Studie se účastnilo celkem 346 dětí, jejichž léčba proběhla v letech 1996 až 2002. Statisticky bylo srovnáváno, kolikrát dítě stonalo a kolikrát muselo užívat antibiotika v průběhu 12 měsíců před zahájením podpůrné léčby Wobenzymem s obdobím 12 měsíců od okamžiku zahájení léčby pomocí tohoto enzymového léku.
V roce po zahájení podpůrné léčby Wobenzymem poklesl ve srovnání s rokem před jejím zahájením průměrný počet onemocnění v přepočtu na jedno dítě o 58 % a počet nasazení antibiotik u jednoho dítěte se snížil v průměru o 68 %. Neznamená to však, že by antibiotika byla nahrazena Wobenzymem. Spotřeba antibiotik se snížila v důsledku toho, že se omezil počet a závažnost onemocnění vyžadujících jejich nasazení.
Příklad druhý – enzymové léky při onemocnění způsobeném chlamydiemi
Chlamydie jsou mikroorganismy, které bývají velmi zákeřné, ne vždy je hned první léčba chlamydiové infekce pomocí antibiotik účinná. Pokud v organismu chlamydie přetrvávají, zánět se může opakovat a často přechází do chronického stavu. Enzymový lék Wobenzym umožňuje při současném podávání s antibiotiky jejich lepší průnik do zánětem zasažených tkání a tím zlepšuje jejich účinnost. Výhodou Wobenzymu také je, že snižuje riziko přechodu zánětů do chronického stavu. U úporných infekcí, které vyvolávají chlamydie, Wobenzym tím, že výrazně zlepšuje účinnost léčby, zvyšuje pravděpodobnost vyléčení.
Příklad třetí – enzymové léky při léčbě zánětu průdušek
Zánět průdušek (bronchitida) je onemocnění časté především u dětí. Bronchitida může být virového nebo bakteriálního původu. U některých jedinců se záněty průdušek často opakují a mohou přecházet do chronického stavu. U těchto opakovaných onemocnění je vhodná podpůrná léčba Wobenzymem. Působí proti otoku sliznice a upravuje funkci imunitního systému. Wobenzym lze s výhodou použít také při léčbě antibiotiky (při léčbě bakteriální bronchitidy), protože usnadňuje jejich průnik do tkání a zlepšuje tak účinnost léčby.
(hah)
Zdroje:
https://wobenzym.cz/wobenzym-zvysuje-ucinnost-antibiotik/
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2011/03/08.pdf
https://www.enzymoterapie.cz/
https://wobenzym.cz/chripka-a-nemoci-z-nachlazeni/angina-a-zanet-dychacich-cest/
https://wobenzym.cz/chripka-a-nemoci-z-nachlazeni/zanet-prudusek/