Antihistaminika: léky, které si poradí s alergickou reakcí
Alergie. Nepříjemná záležitost, která může ohrožovat i život. Naštěstí ale existují látky, které člověku alergii usnadňují.
Podstatou většiny alergických reakcí je uvolnění histaminu z žírných buněk v tkáních. Jsou k tomu zapotřebí alergické IgE protilátky. Histamin potom působí na své receptory na okolních tkáních – cévách, svalech, nervech. Konečným důsledkem je otok, zarudnutí, svědění. Pokud se reakce odehraje v průduškách, vede k jejich zúžení a ke zhoršení dýchání.
Přizpůsobte alergikovi jeho prostředí
Léčba alergií spočívá v první řadě v úpravě okolního prostředí, odstranění alergenů a dráždivých látek. Pokud má pacient potíže i potom, je nutné zahájit podávání léků. Jedněmi z prvních léků proti alergii byla antihistaminika. Jsou to léky, které blokují účinek histaminu. Děje se to tak, že lék obsadí receptor, na který by normálně působil histamin. Po obsazení receptoru ho histamin nemůže aktivovat, a nedojde tedy k alergické reakci.
Tablety, injekce i kapky
Antihistaminika se podávají celkově – ve formě tablet nebo injekcí – a také místně, přímo na postižené sliznice. Jako u všech léků i u antihistaminik platí, že pokud jsou podávána přímo na postižené sliznice, jsou jejich vedlejší účinky minimální. Na trhu jsou oční kapky, nosní kapky a nosní spreje s antihistaminiky. Pro celkové podání je k dispozici celá řada antihistaminik. Starší typy mají jako vedlejší účinek ospalost a únavu. Tyto vedlejší účinky byly u novějších generací antihistaminik odstraněny, i když ne zcela.
Pohodlné dávkování
Antihistaminika se podávají většinou jedenkrát denně, u menších dětí však raději dvakrát, aby byla udržena dostatečně plynulá koncentrace léků v krvi. V případech závažné chronické kopřivky se osvědčilo dvojnásobné dávkování, než je uvedeno v informacích o přípravku. Toto dávkování je ale možné pouze po konzultaci s lékařem.
(van)