I pasivní kouření vyvolává touhu po nikotinu
Pasivní kouření nejenže škodí zdraví, ale plíživě se dostává i do našeho mozku. Vědci ukázali, jak pasivní kouření může vyvolávat touhu po nikotinu, kuřákům tak ztěžovat odvykání a u nekuřáků naopak připravovat půdu pro vznik závislosti.
Stačí jen chvíle v zakouřeném baru
Podobně jako aktivní kouření má i pasivní kouření přímý a měřitelný vliv na lidský mozek. Ve své studii použili vědci metodu pozitronové emisní tomografie (většinou označované jen jako „PET“), která umožňuje sledovat pochody v mozku probíhající u živého člověka. Sledovaná osoba strávila hodinu v uzavřené místnosti, ve které byla vystavena cigaretovému kouři. Již během první hodiny byl nikotin z ovzduší vstřebán do mozku a navázal se také na své receptory, které normálně vážou nikotin při aktivním kouření.
Zdá se, že i jen poměrně krátký čas, po který jsme vystaveni pasivnímu kouření, může být dostatečný k tomu, aby se nikotin obsažený v cigaretovém kouři dostal do mozku a ovlivňoval jeho funkce. Pokud se lidé pohybují v silně zakouřeném prostředí nebo jsou pasivnímu kouření vystaveni delší dobu, mohou do mozku proniknout i značně vysoké koncentrace návykového nikotinu. To také vysvětluje, proč i pasivní kouření zvyšuje riziko vzniku nikotinové závislosti.
Kouřit jen v soukromí a daleko od dětí
Je známo, že děti rodičů kuřáků častěji začínají samy kouřit než děti nekuřáků. Nyní se ukazuje, že pokud rodiče kouří v přítomnosti dětí a vystavují je tak pasivnímu kouření, ještě mnohem více zvyšují pravděpodobnost, že i jejich děti se v budoucnu stanou závislými kuřáky. Výsledky uvedené studie tak podporují argumenty těch, kteří usilují o přísné zákazy kouření na veřejných místech a také o zákaz kouření v přítomnosti dětí.
Pasivní kouření škodí celému tělu
I když účinek pasivního kouření na lidský mozek není ještě všeobecně známý, jeho negativní účinky na lidské zdraví jsou zdokumentované velmi dobře. Jedná se především o následující onemocnění a zdravotní problémy:
- kardiovaskulární onemocnění,
- rakovina plic,
- syndrom náhlého úmrtí kojenců,
- infekce dýchacích cest,
- astma.
(vek)
Zdroj: news.health.com