I peřiny potřebují správnou péči
Máte peřiny, do kterých je radost ulehnout? A víte, jak se o ně správně postarat? Přečtěte si pár tipů, jak zajistit, aby vám lůžkoviny vydržely co nejdéle pohodlné a zdravotně nezávadné.
Nezvaní hosté
Jsou menší než hrot mikrotužky, sdílí s námi nejen naše lůžko a jejich počty šplhají do astronomických čísel. Správně. Jde o roztoče. Chutná jim naše odloupaná kůže, vlhké a vyhřáté prostředí lůžkovin milují. To, co nám způsobuje alergie, jsou jejich výměšky. Jednou provždy se jich nezbavíme, ale jejich počty lze významně snížit nebo se od nich lze (alespoň v posteli) izolovat.
Jak se starat o peří
Naše babičky své duchny často větraly. A dělaly dobře. Významně tak snížily vlhkost v peřinách. Výhodné je větrání v mrazivém počasí. Dnes máme k dispozici i čištění peří. Některé rychločistírny poskytují v podstatě jen profoukání peří studeným vzduchem. Profesionálové nabízí rozdrcení slepených chomáčků peří, profoukání párou o teplotě 350 °C, která roztoče zničí, dezinfekci a sušení. Poté vám vyčištěné peří zašijí do nové sypkoviny. Dejte pozor, aby – pokud bude prošívaná – tvořily stehy uzavřené obrazce. Pokud tomu tak není, sesype se vám peří na jeden konec duchny a nepůjde přesypat zpět.
Syntetika šetří práci
Máte-li peřiny z dutého vlákna, údržba vám velké vrásky dělat nemusí. Stačí vám totiž jen pračka. Neocenitelné, pokud máte malé děti. Prát duté vlákno lze i při teplotách kolem 90 °C, ale mají-li peřiny nějakou speciální úpravu, doporučují výrobci pouze 40 °C. Pro vyplavení roztočů a jejich vajíček z peřin je důležité prát ve velkém objemu vody. Pokud trpíte alergií na roztoče, mohou se vám hodit bariérové povlaky proti roztočům. Tyto povlaky jsou hustě tkány a brání roztočům v přísunu živin z vašeho těla. Také by měly chránit vás před jejich výměšky.
V peřinách trávíme třetinu života. Jediná cesta, jek prodloužit jejich životnost, je nezanedbávat jejich údržbu. Jen tak bude váš pelíšek nejen pohodlný, ale i zdravý.
(ela)
Zdroj:
www.proalergiky.cz
www.janperi.cz