I pro laktobacily platí „všeho s mírou!“
Reklama na nás útočí ze všech stran s tím, že se neobejdeme bez doplňků stravy s obsahem laktobacilů. Prý jsou zaručeným receptem na vyváženou střevní i vaginální mikroflóru. V lékárně vám je nabízejí hned, jak se zmíníte, že jste prodělala léčbu antibiotiky. Obvykle však nedoplní tolik potřebné ale.
Laktobacily jsou mikroorganismy, které se přirozeně vyskytují ve vaginální flóře. A není žádná náhoda, že přebývají právě v pochvě, zastávají zde totiž důležitou roli – jsou odpovědné za udržování zdravého a vyváženého mikrobiálního prostředí a potlačují růst choroboplodných zárodků. Udržují také její kyselé pH, které je důležitou zbraní v boji proti škodlivým bakteriálním nájezdníkům. V čem tedy spočívá jejich naznačovaný háček?
Ani málo, ani moc
V pochvě je zastoupeno hned několik druhů laktobacilů. Nebezpečné laktobacily pozná váš gynekolog díky stěru ze sliznice pochvy a děložního čípku. Pokud dojde k přemnožení druhu vláknitých laktobacilů (na stěru označovaných jako leptotrichy), může vzniknout zánět, tzv. laktobacilóza. Projevuje se podobně jako často skloňovaná vaginální mykóza, a proto není těžké ji za ni zaměnit. Mezi hlavní příznaky laktobacilózy patří:
- svědění a pálení v intimních partiích,
- hustý bílý výtok, který nemá žádný výrazný zápach,
- pocit stále mokrého spodního prádla,
- případně bolesti při pohlavním styku.
Intenzita těchto obtíží obvykle kolísá podle toho, v jaké fázi menstruačního cyklu se zrovna nacházíte. Nejvýrazněji je pocítíte přibližně týden před menstruací a naopak po menstruaci se obvykle samy od sebe utlumí.
Žádné radikální řešení
Jakmile se dostaví tyto indikátory ničící dobré rozpoložení každé ženy, neváhejte navštívit odborníka. K léčbě laktobacilózy je totiž třeba přistupovat opatrně, aby se vám podařilo přemnožené nebezpečné laktobacily vyhubit, ale zároveň neublížit těm, které jsou pro naše zdraví prospěšné. Často je součástí léčby užívání antibiotik – tzv. širokospektrých penicilinů.
Co můžete udělat samy? Dobrou volbou jsou volně prodejné výplachy s látkou benzydamin-hydrochlorid, která působí protizánětlivě, ale prospěšným laktobacilům neškodí. Zároveň rychle zmírňuje nepříjemné svědění a pálení.
Po výplachu můžete sáhnout, i pokud si nejste jista, zda se jedná o laktobacilózu, nebo vaginální mykózu, pokud potřebujete okamžitou léčbu i pokud chcete obtížím jen předcházet.
Opakujte si mantru „Zachování rovnováhy na prvním místě!”. Docílíte tak nejen duševní pohody, ale prospěje to i vašemu intimnímu zdraví.
(dos)
Léčivou látkou přípravku Rosalgin a Rosalgin Easy 140 mg vaginální roztok je benzydamin-hydrochlorid. Roztok k intimním oplachům a výplachům. Čtěte pečlivě příbalový leták.
Zdroje:
Čepický P. Chronické a recidivující vulgovaginitidy. Moderní babictví 2004, 4. Dostupné na: https://www.levret.cz/publikace/casopisy/mb/2004-4/?pdf=136.
http://www.jcgo.org/index.php/jcgo/article/view/294/121