Zůstat bez cigarety je poslední, ale nejdůležitější fází v procesu odvykání. Buďte připraveni, že se celý život, každý den, můžete dostávat do situace, kdy bude pro vás obtížné říci modrému dýmu ne. Jak se s tímto pokušením co nejlépe vypořádat?
Zapojte rozum
Většina „uklouznutí“ proběhne během prvního týdne po začátku odvykání. Možná si říkáte si, že jedno nebo dvě potáhnutí z vás znovu závisláka neudělají, ale opak je pravdou. Ukazuje se, že právě vykouření byť i jediné cigarety může vést k opětovnému probuzení zlozvyku. Co dělat, když čelíte silné chuti na tabák?
- Uvědomte si, jak obrovský je zisk pro vaše zdraví, pokud jste nekuřáci – zvýšené riziko rakoviny plic, oběhových onemocnění či chronické záněty plic se vás již nemusejí týkat.
- Zažeňte myšlenky typu „jedna cigareta nic neznamená“ – často totiž nezůstane jen u jedné.
- Vzpomeňte si, jak těžké bylo přestat – jistě tento pocit nechcete prožívat znovu.
Zapálil jsem si: co teď?
Pokud si uvědomíte, že cigareta představuje návrat k nenáviděnému zlozvyku, máte částečně vyhráno. S tímto vědomím můžete včas zabrzdit. Zapálení si není známkou selhání, nic si tedy nevyčítejte a hlavně to nevzdávejte.
- Promluvte si s dalšími lidmi, kteří přestávají kouřit nebo tímto procesem již prošli.
- Nechoďte na místa, kde se kouří a kde jsou cigarety snadno k dostání.
- Zhřešíte-li, nedávejte si další kus. Počkejte dvě hodiny a zeptejte se sami sebe, jestli tabák opravdu potřebujete – situace určitě nebude tak žhavá.
I po letech zachutná
Silná touha si zakouřit se někdy objeví i měsíce nebo roky od poslední cigarety. Přichází nečekaně a je značně nebezpečná. Tento moment bývá spojen s určitými spouštěči. Těmi může být pobyt mezi kuřáky, konzumace alkoholu nebo stres. Snažte se uvědomit si, proč jste se rozhodli se zlozvykem přestat, a soustřeďte se na tyto důvody. Pevné zdraví vás i vašich blízkých za sebezapření jistě stojí.
(brbr)
Zdroj:www.tobaccofreemaine.org/quit_tobacco/staying_tobacco_free.php