Význam správné výživy pro pacienty po mozkové mrtvici
Je smutným faktem, že škody napáchané mozkovou mrtvicí umí dnešní medicína léčit jen nepřímo a často nepříliš efektivně.
Jak podávat výživu
Pacientům po cévní mozkové příhodě je často nejprve nutné podávat výživu sondou přímo do žaludku nebo střeva, avšak čím dříve je možné přejít na normální stravu, tím lépe. Mozková mrtvice může mít za následek ochablost polykacích svalů a ztrátu jejich koordinace, takže polykání je pro člověka obtížné a hrozí i vdechnutí jednotlivých soust. Z toho důvodu se často podává především kašovitá strava nebo strava mixovaná.
Ideálním pomocníkem jsou v těchto případech právě nutridrinky, které umožňují takzvaný sipping – občasné usrkávání nutričního přípravku podle potřeby pacienta. Na rozdíl od kaší nebo pyré není nutné nutridrink ohřívat, a není proto třeba vypít celou dávku najednou. Pro člověka po cévní mozkové příhodě je často normální příjem potravy náročným úkolem a je proto výhodné, můžeme-li tento úkol bez problémů rozdělit do celého dne. Nutridrinky zároveň doplní i všechny důležité živiny, kterých se může při jednostranně zaměřené kašovité stravě nedostávat.
Tělo se potřebuje zotavit
Bylo prokázáno, že nedostatečná výživa u pacientů po cévní mozkové příhodě má často za následek delší pobyt v nemocnici a pomalejší obnovování poškozených funkcí mozku. Naopak včasné dodání důležitých látek pacienta posílí a může přispět k uzdravování. Důležitý je dostatečný příjem bílkovin a vitaminů s antioxidačním účinkem – například C, E a také vitaminy B komplexu.
(vek)
Zdroj: Aquilani R, et al. Nutrition for brain recovery after ischemic stroke: an added value to rehabilitation. Nutr Clin Pract 2011(Jun);26(3):339-345.