Výzkum medvědího spánku pomůže lidem s osteoporózou
Asi vás hned zkraje napadne, co koho vede k přemýšlení o osteoporóze medvědů. Zajímá to samozřejmě vědce, kteří zkoumají, jakými způsoby předejít osteoporóze lidských kostí a jak ji co nejefektivněji léčit. V tom by jim měl pomoci právě výzkum medvědů. Některé druhy těchto velkých savců totiž v zimním období (a tedy bez jakéhokoli pohybu) prospí několik měsíců bez ztráty hustoty kostí.
#IMG#
Medvěd a člověk
Kosti medvědů jsou po celou dobu zimního spánku bez dynamické zátěže (bez pohybu v zátěži). U člověka je nedostatek zátěže kosterní soustavy pohybem jedním z významných faktorů vzniku osteoporózy, a naopak, pohyb osteoporózu do jisté míry léčí a chrání před ní. Naskýtá se proto otázka, jak to medvědi dělají, že jim neřídnou kosti, když celou zimu prospí.
Jak medvědi chrání své kosti
Samotná hibernace před osteoporózou nechrání, třeba netopýři nebo některé druhy veverek se po zimě probouzí s "odlehčenými kostmi". Poréznost kostí během medvědí hibernace však dokonce klesá (kostní struktura tedy houstne), jak zjistil dr. Donahue ve svém výzkumu černých medvědů a medvědů grizzlyů. Během zimního spánku tito medvědi nevylučují moč ani stolici, a nedochází tak u nich k vylučování vápníku těmito cestami a "ušetřený" vápník se může vestavět do kostí.
Medvědí parathormon
Klíčovým momentem bude zřejmě regulace metabolismu vápníku a fosforu pomocí parathormonu a kalcitoninu. Dr. Donahue uvádí, že zatím nebyl přesně rozluštěn mechanismus, jak přesně je kostní stavba u medvědů regulována, a intenzivně se na jejím pochopení pracuje. Nové poznatky by totiž mohly napomoci v dalším zefektivnění léčby a prevenci osteoporózy u člověka.
Budeme svým kostem medvědem?
Ke svým kostem se jako medvědi nikdy chovat nebudeme, už proto, že v našem těle není zabudován mechanismus pro zimní spánek. Protože ale osteoporóza postihuje značnou část populace nad 60 let věku a přináší s sebou problémy, jako je zhoršení pohyblivosti, bolestivé zlomeniny a celkové zhoršení soběstačnosti a kvality života, i výzkum medvědího kostního metabolismu je přínosem v boji s tímto onemocněním.
(zak)
Zdroj:
www.mtu.edu