Výzva nejen dospívajícím: rozhýbejte se, skoncujete snáze s cigaretami!
I tak by se dal shrnout závěr nejnovější studie týkající se kouření. Fyzická aktivita hraje při pokusech o odvykání u dospívajících zřejmě mnohem větší roli, než se zdálo.
I tak by se dal shrnout závěr nejnovější studie týkající se kouření. Fyzická aktivita hraje při pokusech o odvykání u dospívajících zřejmě mnohem větší roli, než se zdálo. Ke zvýšení úspěšnosti o konečné típnutí cigarety prý stačí půlhodina pohybu denně.
Známá pravda v novém kabátě
Výsledky publikované v prestižním časopise JAMA v květnu letošního roku naznačují, že dospívající kuřáci, kteří začlenili pravidelné cvičení do svého života, mají větší šanci snížit či zcela omezit denní spotřebu cigaret oproti skupině necvičících. Na tomto zjištění by nebylo nic tak převratného. Výzkumníci totiž nejprve přičítali úspěch v odvykání změně chování adolescentů a osvojení nových návyků. Až následná analýza však ukázala, že je to právě fyzický pohyb, který má zřejmě mnohem větší dopad na ukončení kouření, než se původně předpokládalo.
Krokoměr v akci
Do studie bylo zařazeno 233 studentů ve věku 14–19 let, kteří byli náhodně rozděleni do tří intervenčních skupin:
- První skupina se účastnila odborných týdenních sezení zaměřených na změny přístupů chování.
- Druhý „tým“ kromě týdenních sezení využíval krokoměry k měření ušlé vzdálenosti a do protokolu zaznamenával i další formy fyzické aktivity.
- Třetí společnost obdržela standardní, krátké, 10- až 15minutové poradenství k odvykání kouření a tištěné materiály.
Výsledky nepřekvapí. Nejlepšího skóre v odvykání kouření dosáhli účastníci studie zařazení ve druhé skupině, kteří věnovali denně pohybovým aktivitám 30 minut. Zajímavým zjištěním však je, že ke snížení počtu spotřebovaných cigaret došlo u dospívajících kuřáků napříč všemi skupinami, pokud věnovali nějaké formě cvičení alespoň 20 minut denně.
Mami, můžu na rotoped?
To je povzbudivý závěr pro všechny, kteří s odvykáním kouření teprve začínají nebo podnikají již několikátý pokus. Podle některých teorií pohyb skvěle působí proti stresu, kterému jsou kuřáci po odnětí cigaret vystaveni. Navíc povzbuzuje krevní oběh a činnost srdce a plic, což jsou orgány, na kterých se nekouření velmi rychle projeví. Pravidelná pohybová aktivita přispívá také k zafixování zdravého životního stylu, což se pozitivně odráží na celkovém zdraví dospívajících.
(hkh)
Zdroj: www.examiner.com