Ve většině lékáren mají přepážky „Volný prodej“ a „Na předpis“. Volně – tedy bez receptu – si můžete zakoupit:
- léky, na které ze zákona lékařský předpis nepotřebujete,
- doplňky stravy,
- zdravotnické prostředky, třeba náplasti, obinadla, pružné punčochy, inkontinenční pomůcky atd.
Pojďme dál… Zamýšleli jste se někdy nad rozdílem mezi „léky“ a „doplňky stravy“? U léků, včetně těch bez receptu, jsou zaručeny nejen obsah a kvalita léčivých látek, ale především skutečný léčivý účinek. A o ten jde churavějícímu zákazníkovi především.
SÚKL v roli strážce
V České republice jsou léky registrovány Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL). Než k takové registraci dojde, jsou léčivé účinky „kandidáta na lék“ několik let zkoumány a musí je potvrdit klinické studie. To znamená, že účinná látka skutečně pomohla lidem, kteří se do studie zapojili. V rámci registračního procesu musí žadatel předložit veškerou dokumentaci SÚKLu k posouzení a dokázat bezpečnost, účinnost a kvalitu předkládaného přípravku.
Doplňky stravy – sázka do loterie
Naproti tomu doplňky stravy, jak název naznačuje, jsou potravinou, která slouží k doplnění stravy, a nikoliv k léčbě nemocí. Mohou to být třeba vitaminy nebo minerální látky a někdy i výtažky z rostlin. Jejich léčivý účinek však není potvrzen a výrobce ho nezaručuje. Stačí si vzpomenout, kolik „zázračných“ nápojů na hubnutí s označením „doplněk stravy“ se prodává a jaké jsou výsledky! Jejich konzumentům (nebo spíše konzumentkám) útrata za ně každoročně pořádně provětrá peněženky, ale drtivá většina z nich se vysněné postavy do plavek nedočká. A to ani napřesrok.
Výtažek z léčivého muškátu
Řadu léčivých účinků vykazuje látka EPs 7630. Jde o výtažek z kořene rostliny Pelargonium sidoides, pocházející z jižní Afriky. Mezi domorodci kmenů Zulu a Xhosa patří mezi vysoce ceněná léčiva. Vypráví se, že v roce 1897 přijel do Afriky Angličan Charles Henry Stevens, nakažený tuberkulózou. Domorodý léčitel mu nařídil pít odvar z pelargonie a tím ho nemoci zbavil. Po návratu začal Stevens tuto léčbu propagovat i doma v Anglii, ale tehdejší britská lékařská společnost ho označila za šarlatána.
Znovuobjevený lék se v Evropě začal využívat až koncem 20. století. Nejčastěji pomáhá v léčbě infekčních onemocnění dýchacích cest, například zánětu průdušek. Zmírňuje mnoho příznaků, jako jsou kašel, zahlenění a bolest na prsou, a vrátí vás tak rychleji zpět do akce!
(hah)
Zdroje:
www.kaloba.cz
www.sukl.cz
www.praktickelekarenstvi.cz