Kouření, nebo žvýkací tabák? Obojí je špatně
Pokud si myslíte, že je žvýkací tabák zdravější alternativou kouření, pak se mýlíte. Tento produkt sice patří spolu s tím šňupacím mezi takzvané bezdýmé tabáky, ovšem to ve výsledku moc neznamená.
Jeho užívání není zdravější a může být stejně návykové jako kouření cigaret.
Vlhké a bez kouře
Bezdýmé formy tabáku:
- se nevdechují, ale šňupají,
- se žvýkají či cucají,
- se mohou vkládat mezi ret a dáseň.
Takovéto užívání tabáku má v Evropě velkou tradici především ve Švédsku – ten se tam prodává pod názvem snus. Snus patří mezi druhy vlhkého tabáku (moist snuff), který je jinde v Evropské unii pro své rakovinotvorné účinky zakázán. Nutno ovšem dodat, že příprava švédského tabáku je velmi specifická, a proto snus obsahuje v porovnání s jinými "vlhkými šňupci" prokazatelně nižší množství kancerogenů.
Zdravotní rizika
Bezdýmý tabák není spalován, proto je jeho milovník ušetřen mnohých kancerogenů vznikajících právě při procesu hoření. Přesto je dlouhodobé užívání žvýkacího či šňupacího tabáku spojeno s určitými závažnými zdravotními riziky. Popisuje se například:
- častější onemocnění paradontózou,
- více zhoubných nádorů dutiny ústní nebo hltanu,
- možnost proděravění nosní přepážky u náruživých "šňupačů".
Vládce nikotin
V bezdýmém tabáku je stejně jako v klasických cigaretách obsažen nikotin. A právě ten je zodpovědný za rozvoj závislosti, a to jak psychické, tak fyzické. Proto není pravdou, že by lidé užívající žvýkací nebo šňupací tabák nemohli být závislí. Strategie léčby tohoto typu závislosti je přitom velmi podobná té, kterou odborníci doporučují při pomoci s odvykáním kouření.
(veri)
Zdroj:
www.mayoclinic.com
kidshealth.org