Kouříte doutníky, protože jsou „zdravější“? Pozor, jste na omylu!
Pokud jste kuřák a dáváte před cigaretami přednost doutníkům, protože jsou údajně méně škodlivé, máme pro vás nepříjemnou zprávu. Tabák ohrožuje zdraví ve všech svých podobách. Tedy i ve formě doutníku. V důsledku kouření vzniká rakovina a další nemoci.
Doutníky plné dehtu
Cigareta a doutník se liší na pohled. V čem se však různí z hlediska složení? Doutníky na rozdíl od cigaret většinou obsahují pouze jeden druh tabáku, který prochází procesem kvašení. V tabákovém listu by měl doutník být i balený, kdežto u cigaret je obal obvykle papírový. Velikosti a tvary doutníků mohou být rozmanité, množství tabáku by se mělo pohybovat mezi jedním a dvaceti gramy.
Jak je to se škodlivostí doutníkového kouře? Stejně jako cigaretový obsahuje i tento dým mnoho nebezpečných a rakovinotvorných látek, které škodí jak kuřákovi, tak jeho okolí. A to dokonce více než kouř cigaretový! Proč? Kouř z doutníků totiž obsahuje:
- více dehtu,
- více rakovinotvorných látek. Během procesu kvašení tabáku vznikají nitrosaminy, které se uvolňují při jeho hoření,
- více dalších škodlivých látek. Kvůli méně prodyšnému obalu doutníku častěji dochází k nedokonalému spalování, jehož produktem je více jedovatých zplodin.
Doutníky jsou navíc větší než cigarety, a tak se prodlužuje doba kouření a vystavení toxickým látkám.
Rakovina i bez šlukování
U doutníků nebývá zvykem vdechovat kouř až do plic, takzvaně šlukovat. Oproti kuřákům cigaret proto vyznavači doutníků trpí méně často rakovinou plic a dalšími plicními a také cévními nemocemi. Přesto je tyto choroby postihují více než nekuřáky. Navíc, i pokud kouř nevdechujete, vystavujete jeho přímému působení rty, jazyk, dutinu ústní a hrdlo. Spolu se slinami, ve kterých se zachytí, se pak rakovinotvorné látky při polknutí dostávají až do jícnu. To může vysvětlovat skutečnost, že rakovina jícnu se stejnou měrou vyskytuje u kuřáků cigaret i doutníků. Kromě toho je kouření doutníků spjato s vyšším rizikem rakoviny dutiny ústní, jazyka, hrtanu, plic a slinivky.
Jeden doutník vydá za krabičku cigaret
Jak jsou na tom doutníky v porovnání s cigaretami z hlediska vypěstování závislosti? I při kouření doutníků se do těla dostává velké množství nikotinu, na který vzniká fyzická závislost. Nikotin se do těla vstřebává dvěma cestami:
- přes plíce při vdechování kouře,
- přes sliznici dutiny ústní, i když kouř nevdechujete.
Jeden jediný doutník přitom může obsahovat tolik nikotinu, kolik je v jednom balíčku cigaret! U tabáku neexistuje žádný práh, pod kterým by bylo jeho užívání bezpečné a nehrozilo rozvojem závislosti. Tabák obsahuje množství škodlivých látek. A je jedno, jestli kouříte cigarety, nebo doutníky. Chcete užívání tabáku omezit nebo s ním přímo přestat? Neváhejte využít profesionální pomoc v centrech pro odvykání závislosti na tabáku.
(marz)
Zdroj: www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/tobacco/cigars-fact-sheet#q1