Postvakcinační komplikace a okulorespirační syndrom
Často se objevují lidé, kteří odmítají imunizaci z obavy před možnými vedlejšími účinky. Jaké komplikace se tedy po chřipkové vakcíně vlastně mohou objevit?
Vakcinace v těhotenství...
Objevily se dohady, zda je bezpečná imunizace proti chřipce v těhotenství, a to zejména během prvního trimestru. Odpověď rady WHO zabývající se bezpečností vakcinace je zcela jednoznačná. Pokud zvážíme rizika chřipkového onemocnění pro gravidní ženu a ochranu, kterou jí očkování přinese, hovoří vše ve prospěch očkování. Zejména ženy, u kterých by při chřipkovém onemocnění hrozil zvýšený výskyt komplikací, by měly být očkovány bez ohledu na to, ve kterém stadiu těhotenství se nacházejí.
#IMG#Mezi nejčastější komplikace, které se po imunizaci mohou vyskytnout, patří lokální reakce jako zarudnutí či otok v okolí místa vpichu. Kromě místní reakce ale může po očkování docházet i k projevům celkovým. Mezi nejčastější patří nevolnost, únava, třesavka, bolesti hlavy a myalgie. Jsou však popsány i poměrně vzácné, avšak nebezpečné celkové příznaky. Jedním z nich je okulorespirační syndrom (ORS).
Okulorespirační syndrom...
V Kanadě a USA vzbudil okulorespirační syndrom v letech 2000–2004 velkou pozornost, protože svým výskytem předčil ostatní vedlejší účinky protichřipkových vakcín. Poprvé byl popsán v roce 2000 v Kanadě, v Evropě se vyskytl již dříve, během devadesátých let. Okulorespirační syndrom nastupuje typicky 2–24 hodin po očkování. Vyskytuje se při něm jeden nebo více z následujících příznaků: zarudlé oči, akutní respirační symptomy (dyspnoe, bolesti na hrudi, kašel, bolesti v krku), dysfagie, otok v obličeji. Doba, po kterou příznaky přetrvávají, se může v různých případech lišit. Se syndromem mohou být spojeny i systémové symptomy, zejména horečka.Kdo je ohrožen ORS...
Příznaky se mohou lišit a dosahují škály od velmi mírných až po kruté. Také mají tendenci se během 48 hodin stupňovat. Výskyt ORS byl hlášen častěji u žen než u mužů, nejvíce případů se objevilo u osob ve věku 40–59 let. Obzvlášť náchylní jsou k jeho rozvoji lidé, kteří byli vakcinováni poprvé v životě. Častý je také u osob s alergickou predispozicí.
ORS u určitého typu vakcín...
Během sezony 2000–2001 byla v Kanadě popsána řada případů, u kterých se objevily výše jmenované symptomy. Okulorespirační syndrom, který dříve nebyl popisován, se objevil v souvislosti s určitým typem vakcíny jednoho výrobce. Vakcína mimo jiné obsahovala velké shluky virionů. Vědci předpokládají, že shluky virionů mohou zatím neznámým imunitním mechanismem spustit chřipce podobnou slizniční reakci.
Počet případů ORS roste...
V následujících chřipkových sezonách se však malý počet případů objevoval i poté, co byla inkriminovaná vakcína změněna. A to i u těch pacientů, kteří byli očkováni vakcínami od jiných výrobců. Kromě Kanady byly popsány případy i v USA. Posílení dohledu nad průběhem očkování a zvýšení publicity pravděpodobně vedlo k tomu, že se výrazně zvedl počet hlášených případů. V sezoně 2000–2001 dosáhla incidence ORS dokonce 124 případů na milion očkovaných, čímž syndrom předčil ostatní nežádoucí účinky.
Zdroj: International Medical News, WHO