Děvčátka s Turnerovým syndromem jsou společenská
Turnerův syndrom je genetické onemocnění spojené s postižením na úrovni nervově-psychické, projevující se mimo jiné i odlišnostmi v chování.
Nonverbální komunikace
V nedávné době se proto vědci zaměřili na podrobnější testování možných obtíží ve vztazích u těchto dívek. Na otázky o problémech svých dětí – děvčat s Turnerovým syndromem – odpovídali rodiče. Dále bylo natočeno krátké video, na němž se potkávají děti bez genetické vady s děvčátky s Turnerovým syndromem a mají si hrát a poznávat se. Vědci u toho sledovali množství očního kontaktu mezi dětmi, kolik toho děti vyprávěly, a odraz psychické nepohody v řeči těla (například v držení těla apod.).
Kontakt s ostatními: žádný problém
Uvádí se, že dívky s Turnerovým syndromem jsou úzkostnější, více plaché, hůře rozumí nepsaným pravidlům. Tím se mohou dostávat do obtížnějších situací než děti, které se dokážou dobře prosadit. Natočené video ukázalo, že holčičky s Turnerovým syndromem používaly méně mimiky než holčičky bez genetické vady. Žádný jiný výrazný rozdíl však mezi nimi a ostatními děvčaty nebyl.
Postižené dívky jevily znaky toho, že se musí více ovládat a ve styku s ostatními více snažit. Nebyla na nich ale patrná žádná známka úzkosti nebo projev nejistoty v kontaktu s ostatními. Ani jejich rodiče neuváděli, že by dívky byly bázlivější nebo úzkostnější, ovšem problémů v sociální oblasti si také povšimli. Na nepříjemné stavy při pokusu si nestěžovala ani sama děvčata.
Dítě je individualita
Výsledek ukazuje, že problémy v sociální oblasti nemusí být takové, jak se původně předpokládalo. Vždy je třeba jednat s dítětem individuálně a zbytečně se neobávat jeho kontaktu s ostatními – pokud ovšem dívka sama o problémech nehovoří nebo neprojevuje nechuť si s "normálními" dětmi hrát.
Zdroj: Behavioral Assessment of Social Anxiety in Females with Turner or Fragile X Syndrome Lesniak-Karpiak K., Mazzocco M. M., Ross J. L. Journal of Autism and Developmental Disorders, 33, 2003.
(hul)