1. Navštěvujte očního lékaře pravidelně
Pokud dobře vidíte, oko vás nebolí a nedráždí, je snadné zapomenout jít na kontrolu k očnímu lékaři. Nicméně každý, včetně malých dětí, by měl absolvovat pravidelné oční prohlídky. Vyšetření mohou někdy odhalit onemocnění ještě před objevením se prvních příznaků, tedy když se mohou ještě snadno léčit. Typickým příkladem je zelený zákal (glaukom). Děti by měly absolvovat první prohlídku mezi 6. až 12. měsícem. Zdravý zrak je důležitý pro proces učení. Ve věku nad 40 let se doporučuje vyšetření jednou ročně – jde o to, zabránit vzniku onemocnění souvisejících s věkem, jakými jsou:
- makulární degenerace – zeslabení funkce části sítnice, která zpracovává světlo,
- šedý zákal (katarakta) – zkalení oční čočky,
- zelený zákal (glaukom) – poškození zrakového nervu na podkladě zvýšeného nitroočního tlaku.
V závislosti na svých potřebách můžete navštívit očního lékaře nebo optometristu. Optometristi se zaobírají nejběžnějšími očními nemocemi a v porovnání s očním lékařem neoperují. Komplexní oční vyšetření by mělo zahrnovat:
- osobní i rodinný chorobopis (anamnézu),
- zrakové testy na krátkozrakost (myopii), dalekozrakost (hypermetropii), astigmatismus, stařeckou dalekozrakost (presbyopii),
- testy na zjištění, jak dobře umí vaše oči vzájemně spolupracovat,
- kontrolu očního tlaku a zrakového nervu (pro vyloučení glaukomu – zeleného zákalu),
- vnější i mikroskopické vyšetření očí před rozšířením zornice a po něm – prohlídka očního pozadí odhalí zvýšený krevní tlak nebo cukrovku.
2. Jezte zdravě
To, co máte každý den na talíři, může velmi ovlivnit kvalitu vašeho vidění. Studie tvrdí, že živiny jako nenasycené omega-3 mastné kyseliny, lutein, zinek či vitamin C mohou účinně zabránit onemocněním, jako jsou makulární degenerace či šedý zákal. Ke zdravému zraku přispívá pravidelná konzumace těchto potravin:
- zelená listová zelenina, jako špenát, kapusta, zelí,
- losos, tuňák a jiné mastné ryby,
- vejce, ořechy, fazole a další bezmasé bílkovinné zdroje,
- pomeranče a ostatní citrusové ovoce a šťávy.
Konzumace správně vyvážené stravy také pomáhá udržovat správnou hmotnost, což zase brání vzniku diabetu 2. typu, často spojovaného s obezitou. Cukrovka je navíc hlavní příčinou slepoty u dospělých lidí.
3. Přestaňte kouřit
Kouření nejenže podporuje vznik šedého zákalu, ale také vede k poškození zrakového nervu či žluté skvrny. Pokud se pokoušíte skoncovat s tabákem, nevzdávejte to. Čím pevnější bude vaše vůle, tím spíše se přiblížíte k úspěchu.
4. Noste sluneční brýle
Správný výběr slunečních brýlí ochrání váš zrak před škodlivým ultrafialovým zářením. Časté vystavování se slunečnímu záření vede ke zvýšenému riziku vzniku šedého zákalu či makulární degenerace. Používejte brýle pohlcující 99 až 100 % UVA i UVB záření. Čočky s kruhovým zakřivením chrání oči z boku, ty polarizační redukují odlesky, což je důležité při řízení automobilu. I některé z kontaktních čoček poskytují UV ochranu. Nošení slunečních brýlí není nicméně nikdy na škodu.
5. Chraňte si oči speciálními pomůckami
Pokud pracujete s nebezpečnými materiály, nezapomeňte si pokaždé nasadit ochranné brýle. I některé sporty, jako hokej či lakros, mohou vést k poškození zraku. Proto používejte různé ochranné prostředky (například přilby s ochrannou maskou na obličej nebo sportovní brýle s polykarbonátovými čočkami).
6. Odtrhněte zrak od obrazovky
Příliš dlouhé sledování televize či vysedávání před počítačem může způsobit:
- namáhání očí,
- rozmazané vidění,
- problémy se zaostřováním do dálky,
- suché oči,
- bolesti hlavy, krku, zad či ramen.
Abyste omezili poškození svého zraku, držte se následujících rad:
- Ujistěte se, že vaše brýle či kontaktní čočky odpovídají moderním požadavkům a jsou přiměřené pro použití při práci s počítačem.
- Někteří lidé mohou potřebovat brýle, které zlepšují kontrast a jas a zabraňují namáhání očí.
- Umístěte monitor tak, aby vaše oči byly na jedné úrovni s jeho horní částí. To vám umožní dívat se mírně dolů na obrazovku.
- Snažte se vyhnout oslnění z okna či lamp na obrazovce. V případě potřeby použijte speciální, pro tento účel vyrobené přípravky.
- Vyberte si pohodlnou židli. Umístěte ji tak, aby se vaše nohy dotýkaly podlahy.
- Pokud máte suché oči, více mrkejte.
- Držte se pravidla 20–20–20: Každých 20 minut nechte oči odpočinout, např. díváním se na vzdálenější bod (20 stop = cca 6 m) alespoň po dobu 20 sekund. Minimálně každé 2 hodiny si dejte 15 minut přestávku.
7. Pijte kofein – ale ne moc
Je to dobrá zpráva pro milovníky kávy a čajů – dvě porce kofeinového nápoje denně jsou dobrou ochranou pro suché oči, zvyšují produkci slz a udržují tak oči vlhké. Více než dvě porce však mohou vyčerpat slzný film a přispět k podráždění.
8. Pečujte o kontaktní čočky
Vyměňte je jednou za 2 až 3 měsíce. Skladujte je na suchém a čistém místě. Čočky jen tak pohozené ve vlhké koupelně, kapse nebo kabelce jsou velmi rychle plné bakterií. Před vložením čoček do pouzdra z něj nezapomeňte vylít tekutinu, obal opláchnout a osušit.
9. Myslete na kvalitu ovzduší
V zimě se v domácnostech vlivem topení vzduch vysušuje. Používejte zvlhčovače a zabráníte tak nejen podráždění zraku. Pokud máte domácího mazlíčka, pravidelně čistěte místa, kde sedíte nebo ležíte, od jeho chlupů. Kromě alergenů mohou zvířata přinést i jiné dráždivé látky z vnějšího prostředí a způsobit zánět v očích.
Zdroj: www.webmd.com, www.webmd.com