Diabetická neuropatie aneb Cukr na nervy nepomáhá
Poškození nervového systému může lidem s cukrovkou nenávratně zkomplikovat život – možná víc, než si myslíte. Aby krevní cukr nenapadl a nenávratně nepoškodil naše nervy, je opravdu třeba držet ho pod kontrolou.
To, že může vysoký krevní cukr poškozovat nervy, není nijak vzácné. Diabetická neuropatie je jednou z nejčastějších komplikací cukrovky. Kromě toho, že je nepříjemná a může být bolestivá, vás ve svém důsledku může ohrozit třeba i ztrátou končetiny.
Glukóza, tichý nepřítel
Poškození nervů vzniká, když je krevní cukr mimo normu buď dlouhodobě, nebo často a opakovaně. Nadbytečná glukóza se dostává k nervovým buňkám a chemickým procesem zvaným glykace je poškozuje. Tak dochází k postupnému zhoršování a případně až ztrátě funkce nervu. Podle toho, které nervy jsou postiženy a jaké příznaky z toho vyplývají, můžeme diabetickou neuropatii (DN) dělit na mnoho typů. Pro představu uvádíme několik nejčastějších:
-
Periferní DN
- Postihuje hlavně dolní končetiny, méně často ruce.
- Jejími projevy jsou mravenčení a snížená citlivost prstů či celých končetin, k večeru a v noci se může objevovat pocit pálení a bolest.
- Hlavní hrozbou, která plyne z periferní neuropatie, jsou poranění – ta se totiž kvůli současné přítomnosti diabetické angiopatie často špatně hojí, komplikují se infekcemi a mohou vést až k amputacím.
- Pokud vás tedy periferní neuropatie postihne, je důležité pravidelně si prohlížet nohy, nosit pohodlné boty a vyhnout se aktivitám, jako je pedikúra.
-
Autonomní DN
- Poškozen je v tomto případě takzvaný autonomní nervový systém – nervy, které neumíme ovládat vůlí a které inervují většinu vnitřních orgánů.
- Nejčastěji neuropatie postihuje trávicí trakt, především žaludek.
- Mezi příznaky potom patří poruchy polykání, pálení žáhy, zvracení a pocity nepříjemné plnosti i po malých jídlech, nadýmání, průjem či zácpa.
- Postiženy ale mohou být i třeba krevní cévy (důsledkem jsou potíže s kolísáním tlaku a tepu), pohlavní orgány (ztráta erekce) či močový systém (inkontinence či obtížné močení).
-
Proximální DN
- Postihuje hlavně nervy dolní části zad, pánevního pletence a stehen. Může být oboustranná i jednostranná a projevuje se bolestí spojenou se svalovou slabostí až s poruchami chůze.
-
Fokální DN
- Má náhlý začátek a bolestí či poruchou funkce postihne specifický nerv. Kromě prudké bolesti v některé části těla se může projevit třeba poruchou očních pohybů, neschopností hýbat určitou částí těla včetně obličeje a podobně.
Cukr pod kontrolou
U každého diabetika se může vyvinout jedna nebo i více forem diabetické neuropatie. Účinným způsobem, jak se chránit před ní i před dalšími komplikacemi diabetu, je svědomité dodržování diety a léčby tak, aby se krevní cukr držel ve zdravém rozmezí. Je také užitečné pravidelně si kontrolovat glykémii, a to zejména na začátku onemocnění, než získáte o svém potřebném denním režimu lepší představu.
Zdroj: http://www.webmd.com/diabetes/diabetes-neuropathy
http://diaplzen.cz/_diabetes/Standardy/Standardy_pece_o_diabetickou_neuropatii.pdf