Diagnóza chronické neuropatické bolesti krok za krokem
Léčba chronické neuropatické bolesti je zdlouhavá a náročná, aby ale byla úspěšná, je nejprve nutné její diagnózu potvrdit. Jaký postup můžete u lékaře očekávat, pokud je podezření, že ji trpíte?
První krok
Vaše obtíže vás nejspíš zavedou nejdříve do ordinace praktického lékaře, který se vás vyptá na příznaky a vyšetří bolestivou oblast. Zajímat ho bude její citlivost, síla a reflexy. Také vám možná odebere krev pro vyloučení cukrovky a nedostatku vitamínu B12. Pokud usoudí, že vaše potíže by mohla způsobovat neuropatická bolest, pošle vás s velkou pravděpodobností k neurologovi, který bude mít více zkušeností s její léčbou.
U odborníka
Neurolog zopakuje základní vyšetření a nejspíš je rozšíří o další testy. Pokud výsledná diagnóza nebude stále jednoznačná, budou vás čekat další vyšetření ve specializované ordinaci s potřebným přístrojovým vybavením. Nemusíte mít obavy, tato vyšetření nebolí, i když některým lidem mohou být nepříjemná. Zpravidla se provádí současně:
-
test rychlosti nervové vodivosti (NCS) – na kůži vám přiloží tenké drátky (elektrody), které uvolňují malé elektrické šoky stimulující povrchové nervy, přístroj přitom změří rychlost a sílu přenosu signálu nervem,
-
elektromyografie (EMG) – tenké jehličky, které se zapíchnou do vyšetřovaných svalů, měří jejich elektrickou aktivitu.
Další možnosti
Neuropatické bolesti mohou způsobovat i některé léky – pokud takové užíváte, lékař vám doporučí dočasně je vysadit nebo snížit jejich dávku, což by mělo zlepšit vaše příznaky. Pokud je příčina neuropatických bolestí nejasná, rozsáhlejší krevní testy mohou určit například genetické onemocnění. Ve výjimečných případech se provádí odběr vzorku nervu (biopsie), na kterém odborníci hledají znaky určitých typů neuropatie. Pro potvrzení příčiny bolestí je také možné provést bezbolestná zobrazovací vyšetření (rentgen, počítačovou tomografii nebo magnetickou rezonanci).
(mir)
Zdroj:
https://www.nhs.uk/conditions/peripheral-neuropathy/diagnosis/