Parkinsonova nemoc má příznaky motorické a nemotorické. Mezi ty pohybové patří zejména problémy se třesem, se stabilitou, s obtížným pohybovým startem, s celkovou zpomaleností a se ztuhlostí. Motorické obtíže pozitivně ovlivňuje pohybová aktivita. Ovšem nejenom je, pohyb přispívá i k řešení nemotorických symptomů.
Proč je důležité při Parkinsonově nemoci cvičit?
Parkinsonova nemoc může svádět k tomu, abyste necvičili. Můžete mít strach z toho, jak se na vás budou ostatní ve fitness centru dívat, můžete se bát, že vám podklouzne noha a neudržíte balanc. S Parkinsonovou nemocí vás může sužovat mnoho obav, které ostatní lidé nemají. Ovšem nic z toho by vám nemělo bránit ve cvičení. Společně s léky jde totiž o velmi důležitý pilíř léčby. S pravidelným pohybem bude kvalita vašeho života vyšší a nemoc mnohem snesitelnější. Jaké jsou tedy hlavní důvody, proč se do sportu pouštět?
Motorické benefity
- Větší stabilita – díky ní můžete lépe předcházet pádům.
- Jistější chůze – zajistí vám větší samoobslužnost a tím i sebevědomí.
- Lepší pohybový start – problémy se startem pohybu nebudou tak časté.
- Lepší kondice – denní činnosti vám nezpůsobí dělat takové problémy.
Nemotorické benefity
- Nespavost – pohyb přes den a nejlépe na čerstvém vzduchu vás příjemně unaví. Bude se vám jednak lépe usínat, ale i spánek by měl být kvalitnější.
- Zácpa – nejenom dostatečný přísun tekutin a dostatek vlákniny ve stravě pomáhají eliminovat zácpu. Důležitou roli hraje i fyzická aktivita.
- Kognitivní funkce – pacienti, kteří do svého života zařadili pravidelný pohyb, zaznamenávají lepší výsledky při měření kognitivních funkcí než ti, kteří žádnou pohybovou aktivitu nevykonávali.
- Paměť – stejně jako kognitivní funkce se s pohybem zlepšuje i paměť.
Pohyb vám pomůže navrátit vaše ztracené pohybové schopnosti. Budete se snažit příznaky onemocnění překonat, a pokud to nepůjde, vytvořit si náhradní pohybové stereotypy.
Jaký druh pohybu je při Parkinsonově nemoci vhodný?
Na počátku onemocnění je důležité si najít takovou pohybovou aktivitu, která vás bude bavit. Cílem je zlepšit vaši kondici a posílit svaly. Posílení hýžďových, stehenních a zádových svalů i svalů středu těla parkinsonikům pomáhá zlepšovat typické sehnuté držení těla. Pravidelná aerobní aktivita zase přispívá ke zvyšování kondice. Věnovat byste se jí měli aspoň 2,5 h týdně a dvakrát týdně si udělejte čas na posilování. Někteří jedinci se jen těžko sami motivují ke cvičení. Vyzkoušet lze například skupinové cvičení pro lidi s Parkinsonovou nemocí, při kterém se vzájemně podpoříte, a to nejenom při samotné pohybové aktivitě.
Které pohybové aktivity lze doporučit?
- Chůzi,
- plavání,
- běh,
- tanec,
- jízdu na koni,
- jógu,
- cyklistiku.
Záleží na vás, který pohyb si vyberete.
V pozdějších fázích onemocnění je důležité se cvičením nepolevovat. Můžou vás trápit větší potíže se stabilitou, což zvýší vaše obavy z možných pádů. Zaměřte se proto na cviky pro zlepšení stability a posílení dolních končetin. Také se pravidelně protahujte. Fyzioterapeut vám pomůže vybrat takové cviky, které pro vás budou nejvhodnější.
Kdy jít na fyzioterapii?
Fyzioterapie se zabývá léčbou funkčních poruch pohybového systému. Ke kontaktu příslušného odborníka budete potřebovat buď žádanku od lékaře, a potom je péče placená z veřejného zdravotního pojištění, anebo si můžete najít ambulanci soukromého fyzioterapeuta. V tomto případě si vše hradíte sami. Je dobré se dopředu informovat, zda má daný fyzioterapeut zkušenosti s Parkinsonovou nemocí. Kdy se vydat k odborníkovi?
- Byla vám diagnostikována Parkinsonova nemoc.
- Pokud máte nějaké nejasnosti ohledně cvičení.
- Trápí vás motorické příznaky Parkinsonovy choroby.
Poté, co s vámi fyzioterapeut probere vaše potíže i příznaky, doporučí vám cviky, které se pod jeho odborným dohledem naučíte. Fyzioterapeut vám poradí také při problémech se vstáváním ze židle nebo vám ukáže, jak vstát, jestliže spadnete. Dokonce vám může pomoct i s tím, abyste se tolik nezadýchávali.
Také je možné vyzkoušet cvičební aplikace přímo určené pro pacienty s Parkinsonovou chorobou. Například aplikace NeuroGimnasio nabízí konkrétní cvičení vhodná pro parkinsoniky, stejně jako tipy na každodenní činnosti, například jak nastupovat do auta atd. Aplikaci lze stáhnout zdarma i v české verzi na Google Play i App Store.
Nenašli jste v článku odpověď na své dotazy? Potřebujete radu, informační materiály nebo si popovídat s dalšími lidmi s Parkinsonovou nemocí či jejich blízkými? Nebuďte na to sami a neváhejte se obrátit na pacientské organizace - Parkinson-Help, z. s., nebo Společnost Parkinson, z. s.
(rhl)
Zdroje:
https://www.choosept.com/resources/detail/6-sports-people-with-parkinson-disease
https://www.parkinson.org/Understanding-Parkinsons/Treatment/Exercise/Neuroprotective-Benefits-of-Exercise