Diabetické vředy? Potíže řešte včas!
Cukrovka bývá spojena s častým rozvojem komplikací. Mezi takové patří i vznik diabetických vředů a dalších chronických ran, které se vyznačují velmi pomalým a ne jednoduchým hojením. Důležité je především jejich včasné a důsledné ošetření, jinak mohou přetrvávat dlouhá období.
Diabetes mellitus je onemocnění provázené zvýšenou hladinou cukru v krvi (hyperglykémií) z důvodu nedostatku hormonu inzulínu. Jedná se o dlouhodobou chorobu, která je zatížena vznikem mnoha přidružených problémů. K těm nejzávažnějším patří urychlení aterosklerózy neboli kornatění cév. Důsledkem je zhoršené prokrvení konkrétních oblastí, nejčastěji končetin. Tkáně nejsou dostatečně vyživovány, a pokud dojde k jejich narušení, hojení bývá velmi obtížné a zdlouhavé. Další potíží je, že pacienti mívají poruchy citlivosti a často si nevšimnou, že se poranili. Místo neošetří, dále ho zatěžují, čímž se zde obvykle začne rozvíjet infekce a vše se tak ještě komplikuje a zhoršuje.
Terapie má více kroků
Lidé často přicházejí do ambulance lékaře ve chvíli, kdy je rána již hluboká a infikovaná. Aby byla šance na uzdravení, je nutné důsledné ošetření a péče o defekt. V terapii se uplatňují tři hlavní složky:
- Léčba infekčních komplikací. Nasazují se antibiotika, která jsou účinná proti širokému spektru původců.
- Odlehčení od zátěže. Vysoké nároky na poškozené místo mohou vést k dalšímu prohloubení rány. Při zatěžování končetin dochází k rozvoji otoku a zhoršení hojení.
- Mechanické čištění rány. Je nezbytné odstranit všechny odumřelé části tkáně. Tím dojde ke snížení rizika rozvoje infekce a vytvoří se optimální prostředí pro uzdravení.
Sázka na vlhkost
Moderní přístup k hojení ran spočívá ve vytvoření vlhkého prostředí, které bude zároveň chránit poškozené místo před rozvojem infekce. Na defekt se může nanášet některý z dostupných hydrokoloidních gelů, což jsou přípravky s aktivním stříbrem (mají antibakteriální účinek). K dostání jsou nyní také nové přírodní preparáty (např. roztoky či gely s obsahem mořské soli, aktivním kyslíkem a ionizovanou zásaditou vodou).
Úspěch zaručuje rychlost
Pacienti s cukrovkou, kteří trpí hlubokými ranami a vředy, vyžadují dlouhodobé ošetřování. Nikdy by se neměli spoléhat na vlastní léčitelské schopnosti a měli by urychleně navštívit svého praktického lékaře nebo specializovanou ambulanci pro hojení chronických ran. Tam jim bude navržena vhodná terapie. Kromě léčby vlastní rány je také nezbytné důsledné dodržování doporučené terapie cukrovky. Nemocní jsou ohroženi vznikem pozdních komplikací, které mohou vést až k amputaci končetiny.
(idav)
Zdroje: http://m.clinical.diabetesjournals.org/content/24/2/91.full