Diabetoložka: Pacientům je třeba pravidelně připomínat – komplikace cukrovky vám zkracují život
Na začátku stál náš průzkum mezi diabetiky, který byl zaměřen na jejich informovanost o možnostech moderní léčby i jejich právech jako pacientů podílet se na léčbě. Jeho výsledky jsme nechali okomentovat diabetoložkou MUDr. Katarínou Halčiakovou, působící na Oddělení diabetologie EUC Kliniky Praha – Kartouzská. Jak o nemoci s diabetiky komunikovat a jak výrazně může správně postavená edukace ovlivnit výsledek léčby?
Třetina dotázaných v našem průzkumu uvedla, že jim lékař nikdy nevysvětlil základní principy léčby cukrovky 2. typu, zejména její cíl. Mnoho z nich tak může žít v přesvědčení, že se léčí s „vysokým cukrem”, zatímco jim uniká, že ve skutečnosti jde o prevenci komplikací nemoci, které je ohrožují na zdraví a životě. Polovina dotázaných se přiznala k tomu, že jim to lékař vysvětlil jen na začátku léčby v rámci úvodní edukace. Proč je důležité, aby pacienti tyto informace měli k dispozici a byly jim v průběhu léčby opakovaně připomínány?
Cukrovka (diabetes mellitus) je chronické metabolické onemocnění, které charakterizuje vysoká hladina krevního cukru (hyperglykémií). Významně zvyšuje riziko komplikací v oblasti velkých cév (makrovaskulárních), např. v podobě infarktu, cévní mozkové příhody nebo onemocnění tepen dolních končetin, ale i malých cév (mikrovaskulárních), projevujících se např. na sítnici oka (retinopatií), v ledvinách (nefropatií) či na periferních nervech (neuropatií). Pacienti by měli tedy být informováni o tom, že cukrovka není jen o léčbě „cukru”, ale že se primárně snažíme ovlivnit rizika spojená s nemocí, která jsou několikanásobně vyšší než u lidí bez ní a zkracují jim život.
Každý druhý respondent přitom existenci rizik spojených s nemocí jen tuší. Proč je důležité, aby lidé s cukrovkou věděli, co jim v případě neadekvátně léčené nebo neléčené nemoci přesně hrozí?
Správným krokem k úspěšné léčbě je právě uvědomění si toho, že cukrovka není jen o „cukru“, ale o ovlivnění komplikací ní spojených. Pacienti by měli být pravidelně informováni o komplikacích cukrovky a při výběru léčby by jim měly být vysvětleny důvody, proč ty či ony léky jako lékaři upřednostňujeme. Je dobré jim pravidelně připomínat, že komplikace diabetu jim významně zkracují délku života.
Asi polovina dotazovaných zná pouze mechanismus léčby, kterou užívají, u ostatních možností léčby tápají. Proč je dobré, aby pacienti věděli, jakými způsoby se jejich nemoc léčí?
Pacienty je důležité do léčby diabetu aktivně zapojit, proto je nutné jim vysvětlit význam režimových opatření, cíle léčby nemoci s ohledem na přidružená onemocnění (komorbidity) a jak funguje lék, který jim byl nasazen. Pokud mají dostatek informací, lépe pochopí důležitost léčby.
Téměř dvě třetiny (71 %) respondentů zaškrtlo možnost, že jim lékař nasadil léčbu, aniž by je seznámil s jejími výhodami a nevýhodami. Proč by se tento přístup měl změnit a proč se vyplatí znát i výhody a nevýhody jiných typů léčby?
Výhody léčby je dobré znát proto, aby pacienti pochopili, že ovlivňujeme nejen „cukr“, ale především další rizikové faktory. Každá léčba je spojena s nežádoucími účinky. Pokud o nežádoucích účincích pacienty informujeme a vysvětlíme jim, že je lze řešit, zlepší se u nich dodržování léčby.
Téměř každý druhý z dotazovaných spoléhá v léčbě jen na předepsané léky a nezná režimová opatření. Proč bych si jich měl být vědom a nežít v představě, že léky jsou samospásné?
Režimová opatření (dieta a pohyb) stále zůstávají základem léčby diabetu. Pokud se pacienti spoléhají jen na samospasné léky bez vlastního přičinění, nelze očekávat jejich maximální účinky.
Třetina respondentů uvedla, že neví, jak se režimová opatření doplňují s léky. Jaký vliv na jejich motivaci dodržovat léčbu to může mít?
Úspěch léčby tví v kombinaci režimových opatření a podávání léků (farmakoterapie). To je potřeba pacientům pravidelně připomínat a podporovat je, aby se sami změnou režimu podíleli na léčbě. Tím lze dosáhnout nejen zlepšení tzv. kompenzace cukrovky, ale i snížení rizika komplikací spojených s diabetem.
Jak důležitou roli v úspěšné léčbě cukrovky hraje psychika pacienta, případně to, jak pacient zvládá dodržovat předepsanou dietu?
Psychika pacienta se významně podílí na úspěchu léčby. Diabetes několikanásobně zvyšuje riziko depresí, navíc jako každá chronická nemoc přináší určitou míru stresu a nepohody. Dlouhodobý stres velmi negativně ovlivňuje kompenzaci diabetu, pacienti mají potíže s dodržováním režimu, více porušují dietu, zajídají stres, neužívají léky pravidelně. Je vhodné pacienty podporovat, chválit je i za malé úspěchy a v případě potřeby doporučit návštěvu psychologa. Současně je dobré pacienty informovat, že v zátěžových situacích (nejen při stresu, ale i nemoci) může dojít ke zvýšení glykémie a poučit je, jak na tyto situace reagovat.
Přes dvě třetiny dotazovaných nemá přehled o možnostech moderní léčby diabetu, proč se jim tento přístup nemusí vyplatit?
Moderní léčba diabetu příznivě ovlivňuje nejen jeho kompenzaci, ale především ovlivňuje komplikace s diabetem spojené a tím zlepšuje kvalitu života pacientů. To je důvod, proč by měli být pacienti léčeni léčbou, která je bezpečná pro jejich srdce a cévy a ochraňuje je před následky nemoci, co nejdříve po stanovení diagnózy.
Mohla byste shrnout základní benefity moderní léčby cukrovky oproti té tradiční? Co nového pacientům nabízí?
Moderní léčba je spojena s příznivým efektem na pokles hmotnosti, snižuje riziko komplikací diabetu a má významný efekt na zlepšení dlouhodobé kompenzace diabetu. Proti konvenční léčbě pozitivně ovlivňuje kvalitu života pacientů.
Naprostá většina respondentů nikdy neslyšela o agonistech receptoru pro GLP-1. Z jakých důvodů by se s nimi měli seznámit?
Analoga glukagonu podobného peptidu 1 (GLP-1) významně zlepšují kompenzaci diabetu, mají účinek na pokles hmotnosti, příznivě ovlivňují srdečně-cévní komplikace spojené s diabetem.
Polovina pacientů netuší, že mají jako pacienti nějaká práva, 40 % si jich je sice vědomo, ale neumějí je využít. Co tato zjištění znamenají a co by větší informovanost o právech pacientů a jejich využití v praxi mohly změnit?
Pacient má právo být v plném rozsahu informován o svém zdravotním stavu, o léčebných možnostech i cílech, žádoucích i nežádoucích účincích léčby, a má právo s vědomím rizik s tím spojených léčbu odmítnout. Dostatek informací umožní pacientovi podílet se na léčebném postupu a dosáhnout cílů léčby.
O možnosti si za léčbu cukrovky připlatit je informováno jen minimum pacientů. Proč je dobré o tom vědět?
Při předepisování některých lékových kombinací jsme limitování úhradovými podmínkami. Informováním pacientů o možnostech finančně se spolupodílet na léčbě diabetu je aktivně zapojujeme do rozhodovacího procesu o výběru léčby.
Hodně lidí v našem průzkumu se zajímalo o vyléčitelnost cukrovky. Mohla byste závěrem vysvětlit, proč cukrovku sice nelze vyléčit, ale že pacienti s ní mohou žít kvalitní život s minimem omezení?
Cukrovka je stále postupující (progredující) onemocnění, proto ji nelze vyléčit. Pomoci moderní léčby lze však dosáhnout její výborné kompenzace a příznivě ovlivnit komplikace s ní spojené. Oddálením jejích komplikací dochází také ke zlepšení kvality života diabetiků.
(pok)
CZ24DI00058