Jak z pohledu praktické lékařky pro děti a dorost chápete očkování proti lidskému papilomaviru v kontextu ostatních volitelných (nepovinných) očkování? Doporučujete jej?
Rozhodně jej doporučuji. Všechna volitelná – neříkejme nepovinná, jelikož to pak zavádí směrem k tomu, že nejsou důležitá – očkování mají své opodstatnění. Očkování proti lidskému papilomaviru (HPV – human papillomavirus) je navíc jedním ze dvou, které může minimálně snížit pravděpodobnost vzniku zhoubného onemocnění, a to přece hovoří za vše.
Zdůrazňuje se, že vakcinaci je ideální podstoupit před začátkem sexuálního života. Proč tomu tak je? A má z vašeho pohledu smysl nechat se očkovat proti HPV i po zahájení sexuálního života?
Cílem je očkovat nejlépe tzv. HPV naivní osoby. Tedy ty, které se ještě s HPV infekcí nesetkaly. Tam se dá totiž předpokládat nejvyšší účinnost vakcíny. Ale má rozhodně smysl očkovat i po zahájení sexuálního života, i z prosté logiky – typů HPV je několik. Gynekologové dokonce doporučují očkovat i po výkonu, kterým je konizace děložního čípku.
Podcast: Co byste měli vědět o HPV coby nejčastější sexuálně přenosné infekci současnosti
Poslechněte si celý rozhovor s MUDr. Lucií Moukovou
Dívkám a chlapcům v určitém věku je očkování proti lidskému papilomaviru hrazeno z veřejného zdravotního pojištění – od ledna 2024 se rozšířila věková skupina pro bezplatné očkování na dívky a chlapce od 11 do 14 let věku včetně. Myslíte, že tento krok pomůže k vyšší proočkovanosti proti HPV u nás? Zaregistrovala jste zvýšený zájem rodičů o toto očkování?
Ve své ordinaci pozoruji velmi dobrý zájem o toto očkování. Tedy že bych zde zaznamenala nějaký boom, to asi ne, ale je pravda, že někteří rodiče se při prohlídkách svých dětí v 11 letech již začali na očkování ptát. Takže jim o této možnosti podávám informace.
Je podle vás povědomí o tom, že očkování je stejně důležité pro dívky/ženy i chlapce/muže, u nás dostatečné? Rozumějí rodiče tomu, v čem spočívá benefit očkování jak pro dívky, tak pro chlapce?
Myslím, že za dobu, co proti HPV očkujeme, se vědomosti rodičů velmi zlepšily a málokdy se mi stane, že by se rodiče chlapce divili, že jim toto očkování nabízím. Ale informovanost samozřejmě spočívá v opakované edukaci.
Mají rodiče dětí na výběr z více možných vakcín? A liší se v něčem očkování dětí proti HPV před zahájením pohlavního života a mladých lidí, kteří už se sexuálním životem začali?
Máme k dispozici dvě vakcíny, jednu bivalentní, která působí proti dvěma „nejhorším“ typům HPV, které „mají na svědomí“ největší část nádorových onemocnění. A pak je k dispozici vakcína, jež nabízí ještě některé další rizikové typy a dva typy HPV, které sice nezpůsobují „rakovinu“, ale jsou zodpovědné za vznik tzv. genitálních bradavic, což je onemocnění velmi nepříjemné a úporné. Vakcíny jsou stejné pro všechny věkové skupiny, rozdíl mezi nimi je v počtu dávek. U dětí aplikujeme dvě dávky, od věku 15 let pak tři dávky.
Někteří lékaři uvádějí, že se setkali například s obavou pacientek, že očkování proti HPV není proti „rakovině“, ale že naopak může způsobit karcinom děložního čípku. Jak to vlastně s vakcínou proti HPV je? Jak funguje a proti čemu konkrétně se očkuje?
Upřímně řečeno nevím, jakým mechanismem by toto očkování nádorové onemocnění způsobilo… Konkrétně očkujeme proti infekci HPV, tedy infekci lidským papilomavirem, jež právě stojí za velkou částí vzniku nádorových onemocnění, hovoříme o HPV-asociovaných onemocněních.
Pokud by očkování proti HPV ze světa nyní zmizelo, kterým onemocněním by to nahrálo do karet? Proti kterým onemocněním – kromě zmíněnému karcinomu děložního čípku – toto očkování chrání?
Ne všechno je uvedeno v souhrnu údajů o léčivém přípravku (zkráceně označovaném jako SPC), v některých případech vycházíme z klinických zkušeností. Asociace s HPV se uvádí u již zmíněného karcinomu děložního čípku, což je jistě to hlavní a nejrozšířenější onemocnění. Dále ale i s dalšími oblastmi ženského genitálu, u mužů s karcinomem penisu, bez rozdílu pohlaví s karcinomem konečníku, dále s nádory hlavy a krku. Z nezhoubných onemocnění jsou to již zmíněné genitální bradavice a některé papilomy v oblasti krku.
Je vakcína proti HPV bezpečná?
Vakcína se nijak nevymyká obecně známým možným nežádoucím účinkům, takže se jistě dá říci, že je bezpečná. Malé promile závažných nežádoucích účinků, které jsou uváděny v SPC, nemůžeme vyloučit nikdy. Ale je třeba si uvědomit, že v medicíně nic není stoprocentní.
Setkala jste se ve své praxi s nějakými závažnými nežádoucími účinky po očkování proti HPV?
Nemám žádné informace od očkovaných či jejich rodičů o tom, že by nastal nějaký velký problém, kromě třeba bolestivosti v místě vpichu či přechodné únavy.