Zahradničit můžete i s alergií – 2. díl
Pracujete rádi na zahrádce a potýkáte se s kýcháním, kašláním a slzením? Můžete být alergičtí na nějakou rostlinu, kvetoucí keř nebo stromy. Na co si tedy dát pozor?
- Tisy jsou neopadávající dvoudomé dřeviny patřící mezi jehličnany a mezi oblíbené zahradnické dřeviny. Používají se i v medicíně – jsou součástí některých léků. Lepší je však nevysazovat je v blízkosti oken.
- Stálozelený keř Ligustrum neboli ptačí zob je otužilá odrůda, která snáší i smog a prašno. Produkuje však silný pyl, takže pokud jej máte na své zahrádce ve větším množství, připravte se na alergické následky.
- Zajímavým keřem je také abélie, který kvete zejména v září a říjnu. I ten může produkovat velké množství pylu.
- Různé druhy cypřišů jsou jedny z nejkrásnějších okras podzimní zahrady. Ale pozor, patří do stejné rodiny jako ambrózie, které vyvolávají silnou alergii.
- Odstraňte ze zahrady všechny staré a umírající keře a stromy, budete tak chráněni před nájezdy hmyzu, a také před plísněmi, které způsobují alergii.
- Pozor na stromy, jako jsou břízy, olše, duby, lípy a podobně, které zejména na jaře produkují spousty pylu, na který je řada lidí alergická.
- Je-li léto a sucho, budou stromy "vyrábět" více pylu než obvykle. Myslete i na to.
- Nepřehánějte to s množstvím stromů a keřů, které jsou opylovány hmyzem – znamená to impuls pro získání alergie, aniž byste nějak zvláště zahradničili.
- Trávník je také možný zdroj alergizace, zejména pokud jde o druh trávy. Trávníky, které vyžadují časté sečení, s větší pravděpodobností vyvolají více pylu a také plísní.
- Zahradničení se oddávejte v době, kdy je úroveň pylu nízká, když je oblačno a méně větrno. Zabraňte expozici alergeny použitím ochranných brýlí, rukavic a podobně. Po návratu ze zahrady se umyjte a odstraňte přebytečný prach a pyl.
(aši)
Zdroj: www.webmd.com