Zahoďte poslední cigaretu, přestanete chrápat
Argumentů, proč přestat kouřit, je celá řada – od rakoviny plic až po srdeční onemocnění. Jsou však i další důvody, pro které se se závislostí na nikotinu vyplatí skončit jednou pro vždy.
Chrápání, potíže s potencí nebo vyšší riziko vzniku cévní mozkové příhody tak nebudou mít šanci.
Kouření snižuje mentální schopnosti
U starších kuřáků je míra mentálního úpadku až pětkrát rychlejší než u nekuřáků, jak se uvádí v nizozemské studii z Erasmus University Medical Centre. Kouření pravděpodobně způsobuje začarovaný kruh mezi poškozením tepen, srážením krve a vyšším rizikem cévní mozkové příhody. Chronické užívání nikotinu je škodlivé pro mozek a urychluje nástup Alzheimerovy choroby. Kouření však také zvyšuje riziko rozvoje autoimunitního onemocnění, riziko vzniku syndromu náhlého úmrtí kojence (pokud jste kuřačka) či novorozenecké koliky.
Cigarety – impotence a slepota
Podle čínské studie, jejíž výsledky byly představeny na výroční konferenci American Heart Association v Miami, muži, kteří kouřili více než jednu krabičku denně, měli až o 60 procent častější erektilní dysfunkci ve srovnání s těmi, co nikdy nekouřili. Chcete-li dobře vidět, pak byste měli cigarety raději vyhodit – kuřáci mají čtyřikrát větší pravděpodobnost, že oslepnou. Tzv. okulární degenerace očí je těžké a progresivní onemocnění, které vede ke ztrátě centrálního vidění, jež znemožňuje čtení, šití, a dokonce i řízení automobilu.
Přestaňte s chrápáním – jde to!
Právě tohle je věc, která nekuřákům tolik vadí na kuřácích, zvláště pokud jde o manželský pár. A spolužití s nekuřákem zvyšuje riziko, že bude chrápat i ten, kdo nekouří. Obvyklé chrápání, definované jako hlasité chrápání aspoň 3 noci v týdnu, postihuje 24 % kuřáků, 20 % exkuřáků a téměř 20 procent lidí, kteří nikdy nekouřili, ale sdíleli společnou domácnost s kuřáky, ve srovnání s 13 procenty lidí, kteří nebyli pasivními kuřáky. Uvádí se to v American Journal od Respiratory and Critical Care Medicine.
Zažívání v pohodě
Pálí vás často žáha? Pak i za to mohou do značné míry cigarety. Lidé, kteří kouří více než 20 let, mají o 70 % vyšší pravděpodobnost, že budou trpět tímto neduhem. Pokud vás to nemotivovalo, mějte na paměti alespoň tři následující důvody: kouření je spojeno s rakovinou tlustého střeva, může zvýšit riziko vzniku depresí u mladých lidí a také onemocnění štítné žlázy.
(aši)
Zdroj:
smoking-quit.info