Kašel ani zadýchávání nejsou z těch příznaků chorob, které bychom ihned po jejich výskytu začali řešit s lékařem. Sice nám trochu znepříjemňují život, ale v podstatě nás nic nebolí. Jejich ignorování se nám ale nemusí vyplatit. Plicní nemoci mohou napáchat škody, které již nelze vrátit.
O kterých chorobách je řeč?
Astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Statisíce lidí netuší, že se řadí mezi astmatiky a že jejich záchvaty dušnosti je v krajních případech mohou ohrozit i na životě.
Pokud zaznamenáte některý z níže uvedených příznaků, na nic nečekejte a přivolejte lékařskou pomoc:
- modře nebo šedě zbarvené rty, obličej, nehty
- extrémní potíže s dýcháním
- problémy s mluvením nebo chůzí
- výraznou úzkost související s obtížným dýcháním, zmatenost
- horečku
- bolest na hrudi
- rychlý puls
Ani CHOPN nepatří mezi choroby, o kterých bychom měli povědomí, až 450 tisíc nemocných Čechů se považuje za zdravé. Chronická obstrukční plicní nemoc přitom nenávratně postihuje dolní cesty dýchací. Pacient má velké problémy s dýcháním, protože se mu kvůli postupující nemoci zužují průdušky. Kvůli zúženým průduškám je v plicích zadržován vzduch, který působí přetlak a plicní sklípky jednoduše praskají. V plicích se tak tvoří velké dutiny a zmenšuje se plocha, kde se dostává kyslík ze vzduchu do krve a zmenšuje se jeho přísun jednotlivým orgánům.
Máte pochybnosti? Nechte si plíce zkontrolovat
Preventivní měření tzv. kapacity plic, které probíhá postupně až ve 270 českých lékárnách, by měli využít především lidé starší 40 let, ti, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáci (jak aktivní, tak pasivní) a lidé, kteří často přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, nebo ti, kdo bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích. Měření je ale určené pro kohokoli staršího 18 let, kdo se aktivně zajímá o svůj zdravotní stav a prevenci závažných chorob.
Nechte si tedy ve vybraných lékárnách změřit plicní věk, který se nemusí shodovat s vaším věkem biologickým, a zjistěte, zda vaše plíce stárnou normálním tempem a zda je vaše případné zadýchávání způsobeno pouze nedostatečnou fyzickou kondicí, či se za ním může skrývat nějaké onemocnění.
Obr. Plicní věk měří přístroj Vitalograph
Měření trvá přibližně 10 minut. Lékárníci se zájemce zeptají například na nedávné nachlazení nebo osobně pociťovanou dušnost, a do měřicího přístroje zadají jeho tělesné rozměry, pohlaví a věk. „Pacient pak dle instrukcí zhluboka dýchne do digitálního přístroje a hned poté mu budeme schopni říci, skutečné stáří plic, jež nemusí odpovídat věku biologickému. Pokud zjistíme problém, doporučíme návštěvu praktického lékaře. Každý od nás dostane přehledný dokument s výsledky měření,“ říká Dana Benešová z pražské lékárny U Krále Jiřího ze sítě Alphega.
Seznam lékáren Alphega, ve kterých měření probíhá, naleznete zde. Měření plicního věku je screeningovou metodou. Nestanovuje diagnózu a nenahrazuje lékařské vyšetření.