Sportování má jednoznačné benefity, zejména pro cukrovkáře
To, že pravidelný pohyb s sebou přináší celou řadu výhod, např. omezení tělesné hmotnosti, úpravu hladiny cholesterolu a zvýšení psychické pohody, ví většina populace. Prozradíme vám ale jeho další dva benefity, které ocení zejména cukrovkáři:
- Sportem snižujete hladinu svého krevního cukru (glykémii).
- Sport zvyšuje citlivost těla k jeho vlastnímu inzulinu.
Fyzickou aktivitou nejen relaxujete, ale i se léčíte
Příčinou cukrovky 2. typu je tzv. inzulinová rezistence, tedy necitlivost těla k jemu vlastnímu inzulinu, která se s nezdravým životním stylem a pasivním přístupem k léčbě postupně zhoršuje. Aktivní jedinci, kteří mají své onemocnění pod kontrolou, mohou léčbu významně ovlivnit a zvýšit citlivost těla k jeho vlastnímu inzulinu. Sportování má dále pozitivní dopad na srdečně-cévní systém a významně snižuje riziko úmrtí na srdeční choroby. Vždy se ale poraďte se svým lékařem o tom, jaká sportovní aktivita je pro vás nejvhodnější, a dbejte lékařových pokynů.
Nejen cukrovkáři ocení jeho další výhodu – posílení svalových partií. Vyhovují vám aerobní aktivity, anebo dáváte přednost silovému tréninku? V každém případě budete ze cvičení profitovat. Zajímavou možností je posilování svalů pánevního dna, které ocení zejména ženy v pokročilém věku s inkontinencí, za níž stojí ve většině případů právě ochabnutí svalstva pánevního dna.
Udržujte hladinu svého krevního cukru pod kontrolou i během sportu
Jakákoliv aktivita se pojí s využitím energie, kterou tělo čerpá především z cukrů přijatých v potravě. Vlivem pohybu se snižuje hladina krevního cukru. Teprve po jejím vyčerpání sáhne organismus do svých zásob. Krevní cukr hraje ve fungování těla zásadní roli. Jeho nedostatek se projeví tzv. hypoglykémií s těmito typickými příznaky:
- mdlobami doprovázenými rozmazaným viděním,
- zhoršenou vytrvalostí a psychickou výkonností,
- bolestí hlavy a poruchou koncentrace.
Během sportování ale tělo vyplavuje řadu hormonů, které mohou vnímání příznaků hypoglykémie potlačit. Abyste se jí během cvičení vyvarovali, doporučujeme vám následující postup:
- Před sportováním si změřte hladinu svého krevního cukru: S fyzickou aktivitou není vhodné začínat, máte-li hladinu krevního cukru pod 4 mmol/l. Dopřejte si kousek ovoce anebo jiné cukrovinky a za několik minut se přeměřte znovu. Naopak hladina vyšší než 7 mmol/l je pro zahájení pohybu také nevhodná. Na začátku cvičení totiž dochází krátkodobě ke zvýšení krevního cukru, který se ustálí během následující půlhodiny cvičení.
- Inzulin si aplikujte do partií, které nebudete posilovat: Pokud byste si totiž inzulin aplikovali do partií, které posilovat budete, mělo by to za následek ještě rychlejší štěpení cukrů vlivem zvýšeného vstřebání inzulinu. Pokud se tedy chystáte například posilovat břišní svalstvo, inzulin si aplikujte do stehna.
- Po sportování dopřejte svému tělu dostatek času na regeneraci: Sport zrychluje metabolismus těla, dochází při něm mimo jiné k rychlejšímu spalování tuků, zvýšení tělesné teploty, zvýšení nároků na kyslík pro okysličení svalů anebo lepší detoxikaci těla. Obecně platí, že i po ukončení fyzické aktivity tělo funguje v tomto sportovním módu i další hodiny a stále mnohonásobně více spaluje. I po skončení pohybové aktivity tedy cukrovkářům hrozí nebezpečí hypoglykémie, které můžete učinit pravděpodobnějším popíjením alkoholu na konci fyzicky náročného dne.
Inzulinová pumpa – sportovat můžete bez obav i s ní!
Vynález inzulinové pumpy byl v životě cukrovkářů průlomovým momentem. I s touto pomůckou se však během sportování nemusíte držet zkrátka. Doporučujeme její uložení ve vnitřní náprsní kapse tak, aby se její hadička nezalomila.
Rychlá pomoc v kompaktním balení
Na závěr jeden užitečný tip: Pokud pociťujete některé ze známek hypoglykémie, sáhněte po nějaké formě rychlého cukru, který vás vrátí zase zpět do formy. Ideální možnost představuje hroznový cukr v tabletách. Dobrým řešením je také mít po ruce balíček sušených rozinek, které vám také dodají jednorázovou dávku energie.
(žij)
Zdroje:
https://www.diabetes.co.uk/sport-and-hypoglycemia.html
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/the-importance-of-exercise-when-you-have-diabetes
https://www.snopes.com/fact-check/grapes-and-raisins-harmful-to-dogs/