Cukrovka ničí nervy – dokonce i ty v břiše nebo srdci
Poškození nervů ve vnitřních orgánech neboli diabetická autonomní neuropatie může mít nejrůznější projevy a důsledky. Ty závažné nevyjímaje.
Každý nerv je ohrožen
Poškození nervů způsobené cukrovkou, takzvaná diabetická neuropatie, postihne až 60 % diabetiků. Nervy jsou při cukrovce devastovány dvojím způsobem:
- vysoký krevní cukr přímo poškozuje nervové buňky,
- nadbytek cukru v krvi ničí i drobné krevní cévy, které nerv vyživují. Kvůli tomu dochází k nedokrvení a druhotnému poškození nervu.
Dobře známé je postižení nervů na dolních končetinách, které vede ke ztrátě citlivosti nohou a k bolestem. Před cukrovkou však není v bezpečí téměř žádný nerv – ani ty, které jsou zodpovědné za funkci vnitřních orgánů. Tento nervový systém, který nedokážeme ovládat vůlí, označujeme jako autonomní („samostatný“) a jeho postižení se nazývá diabetická autonomní neuropatie.
Častější, než si myslíte
Autonomní neuropatie potká 20–40 % lidí s diabetem. Její příznaky jsou skutečně rozmanité a závisí na tom, který orgán či orgánový systém neuropatie zasáhne. Pacienti si nejčastěji stěžují na:
- Trávicí obtíže
- snížení rychlosti vyprazdňování žaludku – projeví se nevolností a pocitem těžkého žaludku po jídle,
- pálení žáhy,
- poruchy pohyblivosti střeva – její snížení (zácpa) nebo naopak zvýšení (průjem),
- nadýmání.
- Potíže s močením
- poruchy vyprazdňování močového měchýře – časté nucení na močení nebo naopak zadržování moči,
- problémy zahájit močení,
- úniky moči.
- Poruchy sexuálních funkcí
- u mužů poruchy ztopoření a výronu semene,
- u žen suchost pochvy.
- Zrychlení srdeční činnosti, které může vést ke snížení tělesné zdatnosti.
- Kolísání krevního tlaku při změnách polohy těla – může se projevit potížemi s rovnováhou nebo ztrátami vědomí při vstávání.
- Nezvyklé pocení – snížené pocení na dolní polovině těla, zvýšené na té horní, problémy s kontrolou tělesné teploty.
Snížená schopnost vnímat bolest přicházející z vnitřních orgánů může vést i k tomu, že pacient „přehlédne“ závažný zdravotní problém – například srdeční infarkt.
Snazší předcházet než léčit
Diabetické neuropatii lze předejít dobrou léčbou cukrovky a zároveň zvládáním dalších rizikových faktorů – vysokého krevního tlaku, dyslipidémie (nerovnováhy krevních tuků) a kouření. Stejné kroky pomohou zabránit i zhoršení již vzniklé neuropatie.
S možnostmi léčby je to bohužel mnohem složitější. Příznaky jako bolest, některé poruchy citlivosti, průjmy a podobně lze do určité míry zvládnout symptomatickou léčbou, tedy léčbou zaměřenou na úlevu od příznaků. Léčba kauzální (příčinná), která by člověka s diabetickou neuropatií zbavila potíží jednou provždy, ale neexistuje.
(luko)
Zdroje:
www.mayoclinic.org
- ČEŠKA, Richard, TESAŘ, Vladimír, DÍTĚ, Petr a ŠTULC, Tomáš (eds.). Interna. Vyd. 1. Praha: Triton, 2010. ISBN 978-80-7387-423-0.