Čajový filtr: další šance při odvykání kouření!
Čínští vědci po dvacetiletém zkoumání vyvinuli speciální čajový filtr, který slouží k léčbě tabákové závislosti. Za tento účinek je zodpovědná látka teanin, která je součástí čajového filtru.
Závislost na tabáku je jeden z hlavních zdravotnických problémů v dnešním světě. Cigaretový kouř je zodpovědný za vznik mnoha nemocí, jako např. srdečních nemocí, nádorových onemocnění nebo nemocí plic. Na světě kouří asi 1,25 miliardy lidí a 5 milionů osob na jeho následky každý den umírá. Světové zdravotnictví vydá na léčbu kuřáků cca 200 miliard dolarů ročně, což je jeden z největších výdajů ve zdravotnictví. Proto se týmy vědců snaží hledat nové možnosti, jak kuřáky zbavit závislosti. Dalším problémem je pak častý návrat k cigaretě.
Běžné cigaretové filtry mají za úkol snížit pronikání škodlivých látek z tabákového kouře do těla. Spolu s tím kuřák vdechne i méně nikotinu. To je také důvod, proč mnoho kuřáků začalo při použití filtrů kouřit více cigaret – jednoduše potřebují dosáhnout „své hladiny nikotinu“.
Teanin pomůže zbavit závislosti
A nový čajový filtr může pomoci zbavit se tohoto úskalí. Ten totiž obsahuje teanin, který se při kouření dostane z cigarety přes plíce do krve a následně do mozku. V mozku pak teanin svým působením omezí další potřebu přijímat nikotin a tak zažehná úskalí běžných filtrů. Teanin ve filtru tak uplatňuje roli blokátoru receptoru pro nikotin, který zodpovídá za stav závislosti. Znamená to tedy, že nikotin se do těla dostane, ale nedokáže účinkovat. Proto se kuřák ochotněji vzdá své cigarety.
Méně cigaret, méně obtíží, méně…
Teanin kuřáka a jeho zdraví ovlivňuje nejedním způsobem. Za prvé působí, že kuřák vykouří denně méně cigaret – a to po dvou měsících už o 56,5 procenta méně cigaret než před používáním čajového filtru. Druhou nemalou výhodou je jeho schopnost mírnit některé obtíže způsobené kouřením. Vlivem teaninu se do kuřákova těla dostává podstatně méně rakovinotvorných látek z tabákového kouře. V neposlední řadě je plusem teaninu, že má velmi málo vedlejších nežádoucích účinků.
(syna)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com