Cystoskopie - jak se vyšetřuje močových měchýř
Cystoskopie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice včetně úseku, který prochází prostatou. Prostata je mužská pohlavní žláza, která se nachází těsně pod močovým měchýřem a mnoha vývody ústí do močové trubice. K vyšetření se používá přistroj zvaný cystoskop.
Cystoskopie
Cystoskopie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice včetně úseku, který prochází prostatou. Prostata je mužská pohlavní žláza, která se nachází těsně pod močovým měchýřem a mnoha vývody ústí do močové trubice. K vyšetření se používá přistroj zvaný cystoskop.
Jak cystoskop pracuje?
Cystoskop je optický přístroj, který se skládá z ohebného nebo rovného tubusu, zdroje světla a optiky. Tubus lékař zavádí opatrně močovou rourou do močového měchýře. Na volný konec nasadí optiku nebo vnitřní kameru a vyšetřovaný prostor prohlíží. Umísti-li lékař na volný konec vnitřní kameru, data se přenáší do výsledného obrazu, který uvidíte na obrazovce nad Vámi. Výhodou cystoskopie je, že je možné zavést skrz tubus malé nástroje a odebrat vzorky, které se následně posílají k dalšímu, tzv. histologickému vyšetření. Histologickým vyšetřením odebrané tkáně je možno prokázat, zda je onemocnění tkáně zhoubné nebo není a popřípadě o jaký typ onemocnění se jedná.
Kdy Vám lékař doporučí cystoskopii?
S cystoskopií se můžete setkat zhruba ve dvou lékařských oborech, na urologii a gynekologii. Lékař urolog Vám obvykle doporučí toto vyšetření při podezření na zánětlivé, nádorové nebo jiné onemocnění močového měchýře. Zhoubné nádory močového měchýře jsou u mužů čtvrtým nejčastějším nádorem. Gynekolog cystoskopii předepisuje hlavně při nádorech vnitřních pohlavních orgánů. Vyšetření mu umožní posoudit, zda gynekologický nádor neprorůstá již do stěny močového měchýře.
Co mám před vyšetřením udělat?
Na vyšetření nemusíte dodržovat žádnou zvláštní přípravu. Můžete normálně jíst, pít a užívat Vaše léky. Na vyšetření se dostavte včas.
Jak vypadá vlastní vyšetření?
Vyšetření se provádí v tzv. gynekologické poloze, to znamená vleže na zádech a s nohami pokrčenými v kolenou a zvednutými na opěrách. Aby Vás cystoskopické vyšetření nebolelo, lékař nanese na tubus, který bude zavádět přes zevní ústí močové trubice do močového měchýře, znecitlivující gel. Proto při zavádění můžete cítit chladivý pocit. U žen je toto vyšetření opravdu jednoduché, protože jejich močová trubice je velmi krátká. U mužů mohou nastat při zavádění problémy v případě, že je v některém místě močová trubice zúžená. Pokud Vám nepůjde zavést tubus lehce do močového měchýře, lékař zvolí jinou vyšetřovací metodu. Po zavedení tubusu se močový měchýř naplní tekutinou, aby se jeho stěny od sebe oddálily. Poté lékař stěny močového měchýře pomocí optiky prohlíží. Pokud nález neodpovídá běžnému nálezu, může lékař z problematického místa odebrat vzorek. To udělá tak, že tubusem prostrčí malé nástroje a odebere kousek tkáně, kterou pošle k dalšímu vyšetření. Odebrání vzorku je nebolestivé. Vyšetření trvá zhruba 5-10 min.
Co bude po vyšetření?
Po vyšetření není potřeba dodržovat nějaký speciální režim. Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost.
Kdy bude výsledek?
Výsledek vyšetření Vám lékař oznámí ihned po výkonu. Pokud bude třeba provést nějaké další vyšetření, určí lékař další vyšetřovací postup a s ním Vás obeznámí. Odebíral-li lékař při cystoskopii vzorek, bude výsledek zhruba za týden.
Jaká jsou alternativní vyšetření?
Nelze-li z nějakého důvodu provést cystoskopii, je možné použít RTG vyšetření s tzv. kontrastem., ultrazvukové nebo CT vyšetření. Možná je i magnetická rezonance.