Čajem proti infarktu
U pacientů s onemocněním koronárních tepen může konzumace černého čaje snížit riziko vzniku infarktu myokardu. Studie publikovaná v časopisu Circulation nastínila schopnost černého čaje příznivě ovlivňovat krevní cévy a působit proti poruchám funkce jejich výstelky.
Studie se zúčastnilo 66 pacientů s onemocněním koronárních tepen. Náhodně vybraní jedinci pili po dobu čtyř týdnů denně 4 šálky černého čaje, zatímco členové kontrolní skupiny místo čaje stejné množství vody. Po ukončení pokusu se zjistilo, že cévy pacientů, kteří konzumovali černý čaj, dokážou lépe reagovat stažením nebo roztažením na potřeby organismu než cévy pacientů kontrolní skupiny. Vysvětlení vidí autor studie, profesor Joseph Vita z lékařské fakulty univerzity v Bostonu (Massachusetts, USA), v působení flavonoidů z čaje na cévní stěnu.
Sám profesor Vita se však brání tvrzení, že studie dokázala preventivní účinky černého čaje na vznik infarktu myokardu. Říká: „Co jsme zjistili, je to, že jestliže podáváte skupině kardiaků s abnormální funkcí cév černý čaj, stav jejich cév se zlepší.“ Také profesor Jonathan Abrams z lékařské fakulty University of New Mexico (Albuquerque, New Mexico, USA) zachovává opatrný přístup. Podle jeho názoru je studie důležitá, ale v žádném případě nedokazuje, že pijáci černého čaje budou žít déle.
Již mnoho pokusů v minulosti dokazovalo příznivé účinky sóji, vitamínů C a E či různých hormonů na prevenci srdečních chorob. Navazující velké klinické studie ale jejich výsledky nebyly poté schopny potvrdit, nebo je dokonce vyvrátily.
Závěr profesora Vita zní: „Měli by lidé pít černý čaj? Proč ne, jestliže chtějí. Je to neškodné a může to být i užitečné.“
(raf)