Proč je dobré otevřeně mluvit o hypoglykémii?
Počet nemocných cukrovkou v České republice rychle roste, v dnešní době je jich více než jeden milion. S diagnózou tohoto onemocnění přichází do života nemocného mnoho změn – úprava životního stylu a jídelníčku včetně počítání sacharidů, užívání léků, měření hladiny cukru v krvi a pravidelné kontroly u lékaře.
Cílem léčby cukrovky, odborně označované jako diabetus mellitus, je udržet hladinu cukru v krvi pod kontrolou a zamezit tak vzniku jejích pozdních komplikací. Proto je velice důležité následovat veškerá doporučení lékaře a minimalizovat tak riziko vysoké hladiny cukru v krvi neboli hyperglykémie, která se často manifestuje v podobě velké žízně, častého močení, ospalosti a nedostatku energie.
Opakem hyperglykémie je hypoglykémie, což je označení pro nízkou hladinu krevního cukru (pod 3,9 mmol/l). Nejčastěji nastává v důsledku nedodržování lékařem stanoveného režimu, velkého přísunu akoholu či neodhadnutím správné dávky léku ve vztahu k množství a složení konzumovaného jídla či jeho posunutím nebo úplným vynecháním. Další příčinou může být zvýšená fyzická aktivita bez navýšení příjmu sacharidů či úpravy dávky léků. Kromě nepříjemných pocitů může hypoglykémie, zvláště když se opakuje často a nebo se jedná a její těžkou formu, mít neblahý vliv na mozek a zvýšit riziko cévních mozkových příhod a srdečních záchvatů.
Hypoglykémie může připomínat opilost
Hypoglykémie může v určitých případech pro diabetiky představovat akutní ohrožení na životě. Mezi její příznaky patří pocení, třes, bušení srdce a bledost. Pokud nedojde ke zvýšení hladiny cukru v krvi, objevují se bolesti hlavy, dvojité vidění, poruchy vnímání, zmatenost či agresivita. Okolí může získat mylný dojem, že se jedná o známky opilosti, a neposkytnout diabetikovi dostatečně rychle pomoc.
Hypoglykémii jsou ohroženi především pacienti léčeni inzulinem, ale nevyhýbá se ani těm, kteří užívají tablety na snížení hladiny cukru v krvi.
Je velmi důležité, aby okolí nemocného umělo rozeznat příznaky hypoglykémie a umělo na ně včas a správně zareagovat.
Mluvte o hypoglykémii se svými blízkými
Hypoglykémie je obrovským břemenem nejen pro diabetiky, ale také pro jejich rodinné příslušníky. Zásadní je však odložit ostych a začít o svých pocitech a obavách z ní mluvit. Otevřená diskuze často zmírní dopad na pacienta i jeho okolí, které tak může lépe pochopit, čím jejich blízký prochází, a více se zapojit do jeho léčebného procesu.
Být k sobě vzájemně otevření je přínosné pro všechny
Co přesně prožívají pacienti, kteří se léči s cukrovkou, a jejich rodiny v souvislosti s nízkou hladinou cukru v krvi? Jak vnímají hypoglykémii a její příznaky a jaké jsou jejich konkrétní obavy? Podívejte se na emotivní videa rodin, které se podělily o své zkušenosti na www.mluvteohypoglykemii.cz.
Podpora ze strany rodiny působí pozitivně na psychický stav diabetika a zlepšuje jeho motivaci k léčbě onemocnění. Zjištění příčin hypoglykémií a snížení jejich počtu je důležité nejen kvůli nepříjemnému prožitku, který je s příhodou spojen, ale právě kvůli jejím možným dlouhodobým následkům.
Zdroje:
https://link.springer.com/article/10.1007/s13300-019-00687-y
https://www.talkabouthypos.ca/
DIA_83/20