1. Budu připravena na nenadálé krvácení
Při těžkém úrazu s velkou krevní ztrátou může být hemofilie faktorem, který rozhodne o tom, že to dobře nedopadne. Přenašečky se totiž mohou setkat s obtížným zastavením krvácení. Pokud v tomto případě informujete zasahujícího lékaře o svém přenašečství, můžete dosáhnout rychlé aplikace srážecích faktorů a zamezíte tak dalším komplikacím. Přenašečky obvykle trápí také menší příhody, zejména krvácení do kloubů, k jejichž vzniku stačí málo, třeba skok s trochu tvrdším dopadem. Pokud jste si tohoto úskalí vědoma, dokážete těmto nepříjemným situacím do značné míry předcházet.
2. Dokážu lépe zvládnout pravidelné silné krvácení
Některé přenašečky se potýkají se silnými menstruačním krvácením, pokud ale vědí, že je spojené s jejich přenašečstvím, mohou se se svým lékařem poradit, jak krvácení, případně i jeho doprovodné bolesti, co nejlépe zvládat. Zmínila se o tom v anketě organizace Hemojunior například přenašečka Anna: „Od 16 let, kdy jsem se o svém přenašečství dozvěděla, jsem si byla vědoma toho, že těhotenství pro mě může představovat určitá rizika, bohužel lékaři při porodu si nebyli jisti, co se mnou mají dělat, proto se domnívám, že o přenašečství by měla vědět jak těhotná přenašečka, tak lékaři, kteří mají jí i dítěti poskytnout odpovídající péči.“
3. Vyrovnám se lépe s informací, že jsem přenašečka
Ženy, které mají v rodině hemofilika, mají obvykle možnost se se svým přenašečstvím po většinu života postupně vyrovnávat, jiné se to dozvědí až v dospělosti, když jsou postaveny před důsledky svého přenašečství. V prvním případě mají časový náskok, jak se se svým přenašečstvím vyrovnat. Cenné zkušenosti je možné načerpat také od lidí s obdobnými potížemi organizovaných v pacientských sdruženích – Českém svazu hemofiliků a Hemojunioru. Nedostupné informace našla u ostatních přenašeček také přenašečka Tereza: „Mé přenašečství pro mě bylo od dětství strašákem, rodiče mě o něm informovali jako o velké tragédii. Když jsme s partnerem uvažovali o založení rodiny, dostatek ucelených informací jsme vůbec nedohledali, proto jsem byla vděčná, že několik přenašeček znám a byly ochotné o tématu mluvit.“
4. Adaptuju se na svou mateřskou roli
Žena, která si je vědoma svého přenašečství, se může lépe připravit na to, že na svět přivede potomka hemofilika. Tento článek je součástí seriálu, který má přenašečkám dodat dostatek informací, aby se na svou mateřskou roli dokázaly lépe adaptovat.
To, že si je žena svého přenašečství vědoma, jí dává zejména možnost kontroly nad jejím osudem. Výstižně to zformulovala přenašečka Jana: „Žena, která o svém přenašečství ví dopředu, nemusí být ani šťastnější ženou, ani lepší matkou. Tato vědomost jí ale dává možnost rozhodovat se s vědomím následků a preventivně se před nimi chránit. Považuji to jednoznačně za výhodu oproti nediagnostikované přenašečce.“
(pez)
Zdroj:
http://www.ihtc.org