Se vzplanutími Crohnovy nemoci pomůže i biologická léčba
V průběhu Crohnovy nemoci se střídají klidová období – remise – s nepříjemnými vzplanutími. Pokud patříte mezi ostřílené bojovníky s „crohnem“, jistě tento kolotoč dobře znáte.
Můžete mít jakékoliv plány a dobrá předsevzetí, přesto vás nemoc může zaskočit v tom nejméně očekávaném okamžiku. Existují ale metody, jak počet vzplanutí snížit a udržet chorobu delší dobu v šachu.
Cílem léčby Crohnovy nemoci je ovlivnit průběh nemoci, zabránit vzplanutím a omezit možné komplikace. Pokud se Crohnova nemoc právě ohlásila dalším vzplanutím, nebudete pravděpodobně myslet na nic jiného než jak ji zase zklidnit. Váš lékař se bude snažit nalézt co nejrychleji správnou léčbu, která vám přinese úlevu a zabrání dalšímu poškození střev. Zastavit zánět, zmírnit bolesti a průjem pomůže kromě léků i správná dieta a změna životního stylu.
Zánět ztlumí kortikoidy
Kortikoidy (nebo také kortikosteroidy) jsou rychle působícími a silnými léky, které ztlumí zánětlivou reakci. V léčbě vzplanutí se používají velmi často a jsou podávány ve formě pilulek, nálevů, injekcí nebo infuzí. Kortikoidy ale mají mnohé nežádoucí účinky, a tak se lékaři snaží předepisovat je na co nejkratší dobu a jejich dávku postupně snižovat.
Biologická léčba pro těžké případy
Když již běžná léčba nepomáhá a opakovaně se u vás objevují těžká vzplanutí, může vám lékař doporučit biologickou léčbu. Ta působí na imunitní systém a pomáhá udržet zánět pod kontrolou. Před zahájením této léčby je ale důležité provést některá vyšetření. Biologická léčba je vysoce účinná a v průběhu vzplanutí se od ní dá v kombinaci s dalšími léky očekávat rychlý ústup zánětu.
Biologické léky ale nejsou podávány pouze jednorázově, jejich podávání se opakuje v pravidelných intervalech s cílem udržet nemoc v klidové fázi, vyhnout se dalším vzplanutím a umožnit pacientovi běžný život, který by byl nemocí co nejméně ovlivněn.
(hak)
Zdroj: www.webmd.com