Sedavý způsob života zvyšuje riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby
Epidemie obezity ve společnosti má a zejména v budoucnu bude mít výrazný dopad na zdravotní stav populace. Narůstajícímu počtu obézních lidí čelí zejména Spojené státy americké, ale ani v našich končinách rozhodně není situace nijak růžová.
#IMG#
Důležitým faktorem při vzniku obezity je kromě jiného i sedavý životní styl. Nedostatek fyzické aktivity se podílí na vzniku řady chronických onemocnění, především nemocí srdce a oběhové soustavy, ale i cukrovky, mozkové mrtvice a některých typů rakoviny (tlustého střeva a prsu).
Neseďte příliš
Lékaři mají stále více údajů svědčících pro to, že omezení času stráveného na židli má příznivý vliv na různé metabolické důsledky obezity, a to nezávisle na typu aktivity, kterou člověk místo vysedávání vykonává. Řada doporučení se proto zaměřila na to, aby lidé více sportovali. Do určité míry se ale zapomínalo dodat, že je zároveň nezbytné redukovat dobu strávenou nečinností.
Z pohodlné sedačky rovnou do nemocnice
Velká americká studie, ve které bylo sledováno přes 120 tisíc lidí po dobu 14 let, se mimo jiné zaměřila na srovnání nemocnosti a rizika úmrtí u lidí, kteří denně prosedí více než 6 hodin a naopak méně než 3 hodiny. Výsledky jsou pro milovníky pohodlné sedačky velmi znepokojivé. Mezi muži bylo riziko úmrtí vyšší o 20 %, mezi ženami dokonce až o 40 %. Tato čísla ovšem nezohledňovala množství fyzické aktivity během dne, ale pouze dobu strávenou sezením.
Pohyb prodlužuje zdraví
Pokud se porovnala skupina obyvatel, kteří sedí více než 6 hodin denně a provozují méně než 24,5 hodiny fyzické aktivity za týden, a lidí, kteří sedí méně než 3 hodiny denně a pohybují se více než 52 hodin týdně, pak je u mužů úmrtnost vyšší o 48 % a u žen o celých 94 %. Je tedy k dispozici další nezvratný argument pro fakt, že zdravý životní styl vám zaručí delší a zdravější život lépe než spousta drahých a moderních léků.
(omat)