Lupus – celoživotní a omezující onemocnění
Únava, vyrážka, padání vlasů – může jít o běžný jev související třeba se špatným životním prostředím nebo to může být lupus. Tohle onemocnění je vůbec problém odhalit, natož ho léčit. Příznaky se vlastně jen potlačují a mírní. I tak umějí lidé s lupusem žít normální život.
Nemoc na celý život
Lupus (odborně systémový lupus erythematodes) je celoživotní onemocnění, kdy buňky imunitního systému útočí na vlastní buňky lidského těla, způsobují zánět a poškozují tkáně. Nemoc může postihovat pouze kůži, ale častěji bývají zasaženy i další systémy – především klouby, srdce a ledviny. Ženy trpí lupusem 10× častěji než muži.
Příznaky bez nápovědy
-
Bolesti kloubů – bývají prvním projevem lupusu, klouby bývají postižené symetricky vpravo i vlevo. Nejčastěji jde o zápěstí, prsty a kolena. Klouby bývají oteklé, zarudlé a na pohmat teplejší, lupus ale nezpůsobuje jejich trvalé poškození.
-
Motýlovitá vyrážka v obličeji – postižené jsou tváře a kořen nosu, kůže bývá navíc citlivá, olupuje se. Pacienti bývají i přecitlivělí na slunce.
-
Nekvalitní nehty a padání vlasů – nehty bývají lámavé a často na nich pacienti mají modré a červené skvrnky. Mnoha pacientům s lupusem padají vlasy, nápadnější to bývá při akutním vzplanutí nemoci. Když se atak podaří léčbou potlačit, vlasy jim opět narostou.
-
Únava a zvýšená teplota – únava bývá tak velká, že omezuje běžné denní aktivity. Občas mívají nemocní zvýšenou teplotu, která zase ustoupí. Vysoké horečky ale k lupusu nepatří.
-
Raynaudův fenomén – stav, kdy se v chladu nebo při stresu konečky prstů stávají bolestivými, je v nich snížený cit a často jsou nápadně bledé nebo promodralé. Je to způsobené dočasným zúžením malých cév.
Dlouhý proces
Poznání této choroby může být problematické – bývá velmi podobná některým dalším, např. revmatoidní artritidě. Navíc u každého pacienta probíhá lupus trochu jinak. Neexistuje ani jednoznačný test, který by stanovil přesnou diagnózu, ale vyšetřují se různé protilátky a další hodnoty z krve. Zatím není známá léčba, která by lupus vyléčila. Léky pouze ovlivňují a zmírňují příznaky nemoci. Používají se prostředky ze skupiny kortikoidů (působí protizánětlivě), nesteroidních antirevmatik (potlačují zánět a tlumí bolest), antimalarik nebo imunosupresiv (tlumí reakci imunitního systému, která poškozuje vlastní tkáně). Zlepšit léčebné výsledky může i pacient, a to jednoduchými opatřeními:
- nekouřit,
- chránit pokožku před sluníčkem,
- pravidelně cvičit,
- vyvarovat se stresu,
- spát dostatečně dlouho.
Možné komplikace
- Onemocnění ledvin – dlouho se rozvíjí bez příznaků, ale pacienti mohou dospět až k ledvinnému selhání s nutností dialýzy. Postižení ledvin, třeba jen mírného stupně, mají 3 ze 4 pacientů trpících lupusem.
- Onemocnění srdce a cév – zánětem může být postižen osrdečník (tenká blána obalující srdce), což se projeví bolestivostí na levé straně hrudníku. Pacienti s lupusem mají častěji aterosklerózu a postižení chlopní.
- Onemocnění plic – zánětlivě postižená pohrudnice může být velmi bolestivá a může omezovat dýchací pohyby.
- Chudokrevnost – je u těchto pacientů běžná a zhoršuje únavu.
- Bolesti hlavy a poruchy paměti.
- Deprese a úzkosti – pokud tyto příznaky máte, určitě se s nimi svěřte lékaři. V dnešní době existuje velmi účinná léčba těchto závažných stavů.
Lupus je onemocnění celoživotní, nepříjemné a omezující. Při správné léčbě a režimových opatřeních ale mohou pacienti žít plnohodnotný život.
(vesa)