Lymeskou borreliózu mohou roznášet i ptáci
Za rozšíření lymeské borreliózy, nebezpečné infekce roznášené klíšťaty, nemohou tito malí roztoči sami. Přinejmenším stejný díl viny nesou i drobní savci a ptáci, kteří v přírodě slouží jako přirozený rezervoár této infekce.
Klíště přenáší chorobu, kterou ho nakazil pták
Přirozeným hostitelem klíšťat není pouze člověk, klíšťata se běžně přisávají také na nejrůznější volně žijící i domácí zvířata. Přesný výběr hostitele závisí na konkrétním druhu klíštěte a také na aktuálním vývojovém stadiu. Kromě malých savců a vysoké zvěře jsou však běžným cílem všech klíšťat také ptáci.
Zatímco klíště přisáté na člověka ohrožuje svého hostitele mimo jiné tím, že na něj přenese infekční lymeskou borreliózu, ve vztahu ptáka a klíštěte je tomu právě naopak. Některé druhy ptáků jsou běžnými hostiteli borreliových bakterií, a tak je to právě pták, který nakazí klíště borreliózou, jež s ním pak putuje k dalšímu hostiteli.
Místa výskytu borreliózy a klíšťové encefalitidy se liší
Za tradiční viníky, kteří podporují šíření a přežívání klíšťat v přírodě, jsou většinou považováni malí savci, především hlodavci. Podle údajů amerických vědců je však u některých ptačích druhů promořenost klíšťaty až 70%.
Ptačí druhy hostící lymeskou borreliózu jsou také důvodem, proč se místa nejčastějšího výskytu této nemoci liší od míst, kde můžeme nejčastěji potkat klíšťovou encefalitidu. Tuto infekci totiž, na rozdíl od borreliózy, ptáci neroznášejí a její šíření je závislé hlavně na výskytu drobných hlodavců. Proto se můžeme s lymeskou borreliózou setkat kromě přírodních stanovišť typických pro encefalitidu stále častěji i v parcích a ostrůvcích zeleně uprostřed velkých měst.
Mají ptáci stejnou borreliózu jako lidé?
Američtí vědci se nyní zaměřují na otázku, zda lymeská borrelióza šířená ptáky je shodná s tou, kterou běžně trpí lidé. Bakterie borreliózy totiž vykazují poměrně značnou genetickou variabilitu a například Američané jsou většinou infikováni odlišným kmenem borreliových bakterií, než jaký se běžně vyskytuje v Evropě. „Americká“ borrelióza má závažnější průběh a může zanechat nepříjemné dlouhodobé následky.
(vek)
Zdroj:
http://www.yaledailynews.com/news/scitech-news/2010/01/13/birds-spread-lyme-disease/
http://www.szu.cz/tema/prevence/lymeska-borrelioza-epidemiologicka-data