Na zvířátko "pod stromeček" u alergiků raději zapomeňte
Vánoce a konec roku se rychle blíží a s nimi nastává v domácnostech ruch v podobě generálního úklidu, zdobení bytů chvojím a vánočními dekoracemi. Zapalují se vonné tyčinky, svíčky i františky. A samozřejmě se kupují dárky. Pro alergiky ale nelze koupit "jen tak něco".
Pro mnohé jsou Vánoce především obdobím zvýšeného stresu a vypětí doma i v práci. V takové situaci stačí přecitlivělým jedincům už jen krůček ke vzplanutí alergické reakce. Poslední kapkou může být právě nevhodný vánoční dárek nebo ochutnání nějaké neobvyklé cukrovinky. Na co si tedy v tomto čase má alergik dávat pozor?
Na živý dárek raději zapomeňte
Bez kouře, prosím!
Především je důležité v nastalém shonu najít uklidnění, nenechat se stresovat ve frontách a přeplněných obchodech, nevyčerpávat se nekonečnou snahou po dokonalosti domácího interiéru nebo vánočního menu. Pro astmatiky je nevhodná inhalace kouře. Tím se rozumí i ten z tyčinek a svíček.
Osudové ochutnání cukroví
Pro alergiky na potraviny může být osudové ochutnání cukroví z neznámého zdroje. Dokonce ani u příbuzných, kteří v domácnosti alergika nemají, nemusí být v tomto ohledu bezpečno. Je lépe se neznámým jídlům vyhnout nebo si důkladně ověřit jejich složení. I tradiční pokrm – vánoční kapr – může u alergiků na ryby vyvolat prudkou alergickou reakci. Pokud jste v minulosti již na rybí maso nepříznivě reagovali (a je jedno, zda se jednalo o rybu sladkovodní, nebo mořskou), je tady riziko opakování předešlé reakce. Pochoutky jako oříšky, mandle, pistácie patří také k velmi rizikovým pokrmům. Malé děti je mohou snadno vdechnout, u alergiků zase mohou způsobit prudkou alergickou reakci po požití.
Chlupatý (a alergizující) mazlíček
Oblíbeným překvapením pod stromečkem jsou různá drobná zvířata – koťata, štěňata, králíčci, myšky, morčata, ale i další exotická zvířata. Tento dárek může pro alergika znamenat přímo katastrofu. Zvíře mu totiž samozřejmě přiroste k srdci a nebude se od něj chtít odloučit. Pokud má ale alergii na chlupy, dříve nebo později se mazlíčkem stejně bude muset rozloučit. Před takovým dárkem je proto nutná důkladná porada s rodinou obdarovaného. V případě alergiků i s jejich lékařem. Zatím totiž neexistuje žádné skutečně „hypoalergenní“ zvířecí plemeno. Ani délka chlupů nebo línavost alergizační potenciál zvířete nijak významně neovlivní. Jsou popsány dokonce případy alergie na zcela holá zvířata, jako je např. leguán.
Vánoce pro alergiky nemusejí znamenat jen čas pohody, někdy mohou být i stresující a mohou nemoc zhoršit. Dobře proto své vánoční záměry zvažte. I pro alergické děti se najde spousta krásných a přitom bezpečných dárků.
(van)