1. Křesťanství
Katolická církev. Římskokatolická církev už dlouho odmítá jakékoli reprodukční technologie týkající se manipulace s lidskými embryi. Toleruje pouze procedury pomáhající otěhotnění, které ale nastane přirozenou cestou. To znamená, že vajíčko a spermie se musí setkat v ženském těle, a to v reprodukčních orgánech budoucí biologické matky. Na základě toho tak učení této věrouky za určitých podmínek povoluje dvě metody asistované reprodukce – intrauterinní inseminaci a přenos pohlavních buněk do vejcovodů. Darování, ať už vajíček, či spermií, není pro katolíky v žádném případě přípustné.
Protestantské církve. Protestanti povětšinou akceptují tradiční metody asistované reprodukce, a to pokud se používají pohlavní buňky manželského páru a procedury nijak nepoškozují embryo. Dárcovství, stejně jako katolíci, zakazují.
Pravoslavná církev. Východní ortodoxní církev povoluje metody léčby příčin neplodnosti, nicméně je zásadně proti umělému oplodnění a reprodukčním technologiím. Dárcovství je zde také zapovězeno.
2. Judaismus
V židovském učení je umělé oplodnění při použití spermií biologického otce a vajíček biologické matky všeobecně akceptováno. Je k tomu zapotřebí supervize rabína, aby vše proběhlo dle židovského zákona. V judaismu není jednotný názor na darování ať už vajíček, či spermií.
3. Islám
Jak reprodukční technologie postupovaly, muslimští znalci práva shledali, že je třeba vytvořit konsensus přístupu k tomuto jevu. Dobrali se rozhodnutí na základě islámského práva, že tyto metody jsou povoleny, jsou-li použity pohlavní buňky legálního manželského páru. Stejně jako pro katolíky i pro muslimy je darování pohlavních buněk zakázáno.
4. Hinduismus
Toto učení povoluje většinu metod asistované reprodukce. Jedinou podmínkou je, že pohlavní buňky musejí pocházet od biologického manželského páru. Tato věrouka dokonce povoluje dárcovství spermií, ale pouze za předpokladu, že tak učiní blízký příbuzný neplodného manžela.
5. Budhismus
Ani tento směr není proti, ale opět musí procedura proběhnout u manželského páru. V budhismu je dokonce povoleno dárcovství spermatu. Dítě počaté pomocí takto dodaných pohlavních buněk má v dospělosti právo poznat svého genetického rodiče.
Zdroje: www.fertilityauthority.com, in-vitro-fertilization.eu, www.ivf-worldwide.com