Jste těhotná? Braňte se pasivnímu kouření!
Ohleduplnost kuřáků k nekuřákům roste jen velmi pomalu. To dokládá i fakt, že ročně umírá v České republice kolem tří tisíc osob v důsledku pasivního kouření.
Kouření poškozuje plod
Žena, která během svého těhotenství aktivně kouří, svému nenarozenému dítěti vědomě ubližuje. Cigaretový kouř totiž působí negativně na plod, a to především vinou oxidu uhelnatého a nikotinu. Oxid uhelnatý může způsobit dušení plodu z důvodu nedostatku kyslíku, nikotin zase snižuje prokrvení placenty, která je nezbytná pro správnou výživu nenarozeného dítěte. Rizikem pro dítě i pro sebe nejsou ale jen ženy kuřačky, ale i ty, které se sice nedobrovolně, ovšem přesto vystavují pasivnímu kouření.
Boj o zdraví
Zdá se vám, že nemáte žádnou šanci se pasivnímu kouření bránit? Bohužel, české zákony týkající se kouření nejsou ideální, a i ta opatření, která existují, jsou buď porušována, nebo o nich mnohdy ani nevíme. Nebojte se ale a bojujte za svá práva! Pokud jste těhotná, pak navíc i za práva svého dítěte. Oba máte právo dýchat vzduch bez tabákového kouře. Důsledky pasivního kouření pro novorozené dítě jsou totiž varující:
- Děti matek vystavených během těhotenství pasivnímu kouření se rodí menší a lehčí oproti ostatním.
- Těhotné ženy vystavované dlouhodobě pasivnímu kouření mají až o 50 % vyšší riziko samovolného potratu než jiné rodičky.
- Pasivní kuřáctví zvyšuje novorozeneckou úmrtnost až o 50 %.
- Aktivní kouření těhotné ženy a vystavení dítěte pasivnímu kouření zvyšuje po narození možnost SIDS neboli syndromu náhlého úmrtí kojence 2,5- až 3,5×.
Vyžadujte nápravu
Zákon 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami, jasně vymezuje místa, kde se nesmí kouřit. Máte-li pocit, že nejsou vaše práva zaručena, můžete podat písemnou stížnost na nedodržování zákona, například na restaurační zařízení, zaměstnavatele či kulturní zařízení.
(aši)
Zdroj:
www.dokurte.cz
bezcigaret.cz