Jste těhotná? Hlídejte si štítnou žlázu!
Období těhotenství bývá považování za jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Aby tomu tak skutečně bylo, je nutné pečlivě sledovat zdravotní stav nastávající maminky.
Hypertyreóza
Zvýšená činnost štítné žlázy, tzv. hypertyreóza, je vyvolána zvýšenou produkcí hormonů ve štítné žláze.V době těhotenství se může vyskytnout zejména u žen, které tuto nemoc v minulosti prodělaly. Pokud patříte mezi ženy, které se se štítnou žlázou léčily či léčí a plánují v nejbližší době těhotenství, měla byste se společně s ošetřujícím lékařem na tento problém zaměřit.
Příznaky hypertyreózy:
- předrážděnost
- nespavost, pocity horka
- větší potivost
- bušení srdce
- klesající hmotnost i při zvýšeném příjmu potravy
- průjem
- svalová slabost
- oční příznaky (slzení, pálení, dvojité vidění)
- nepravidelná srdeční činnost
- poruchy menstruačního cyklu
Léčba
Hypertyreóza je sice onemocnění poměrně vzácné (vyskytuje se u 0,2 % těhotných), nicméně závažné, zejména kvůli riziku poškození plodu. Existují různé způsoby, jak léčit hypertyreózu:
- pomocí léků (tyreostatik) utlumit činnost štítné žlázy a zabránit tak zvýšené tvorbě jejích hormonů
- radioaktivním jódem zničit část štítné žlázy – tato metoda se v těhotenství provádět nesmí kvůli riziku poškození plodu; ženy plánující těhotenství nesmějí minimálně jeden rok po zákroku otěhotnět
- štítnou žlázu chirurgicky odstranit – ještě před otěhotněním může toto řešení Vaše problémy jednou provždy vyřešit
Pokud už těhotná jste a léčíte se s hypertyreózou, dalšími důležitými režimovými opatřeními jsou zákaz přípravků s jodem, kouření a vynechání fyzické zátěže. Toto onemocnění je závažné, myslete proto nejen na sebe, ale i na své dítě.
Zdroj:
www.zdrav.cz
www.medicaltribune.cz
www.vzp.cz
(jan)