Jste po operaci srdce? Nezvedejte ruce nad hlavu
Asi každý, kdo čeká na operaci srdce, přemýšlí: jak dlouho po operaci budu muset ležet? Nebudu další půlrok pouze na kolečkovém křesle? Nemějte zbytečné obavy. Prvních pár týdnů je omezení více, ale po zahojení rány není následný režim tak přísný, jak by se mohlo zdát.
#IMG#
Prvních několik týdnů po propuštění z nemocnice je důležité nedělat nic, co by zpomalilo nebo porušilo hojení rozříznuté hrudní kosti a kůže. Je proto nutné se vyvarovat zdvihání předmětů těžších než pět kilogramů a cokoli rukama tlačit nebo tahat. Nejsou doporučeny koupele, vhodnější je sprcha. Voda nesmí být příliš horká, protože může navozovat pocit slabosti nebo závratí.
Nechte se vozit
Nemocný by 4–6 týdnů po zákroku neměl řídit auto. Riziko nárazu do hrudníku je velké a schopnost řídit je snížena slabostí, rychlou únavou a podávanými léky. Při cestách na dlouhé vzdálenosti je vhodné dělat po 1–2 hodinách zastávky na protažení nohou. To pomáhá oběhu a zabraňuje tvorbě otoků.
Pokud pacient leží nebo sedí, neměl by křížit nohy. To stlačuje žíly pod koleny a zpomaluje tok krve. Pokud nemocný cítí, že mu nohy otékají, měl by je vsedě natáhnout a položit na jinou židli.
Nechte ruce v klidu
Kromě již zmíněného tlačení nebo nošení předmětů rukama (tzv. izometrické pohyby) také není vhodné pracovat s rukama nad hlavou. Dochází tím ke zvyšování krevního tlaku, a tedy ke zvýšení zátěže na uzdravující se srdce. Naopak není důvod se vyhýbat chození do schodů. Jen je nutné jít pomalu a vyvarovat se vytahování rukama za zábradlí.
Všeho s mírou
Všechna cvičení a pohyby je nutno dělat tak, aby nedošlo k únavě. Jakmile se nemocný cítí unavený, musí okamžitě přestat v činnosti a na chvíli si odpočinout. Není nutné dokončit činnost za každou cenu. Pravidelný odpočinek, při kterém se nedělá vůbec nic fyzického, je jedno z nejdůležitějších doporučení. Nejlépe dvakrát denně.
(zep)