Abychom pochopili důležitost štítné žlázy, řekněte nám, pane profesore, k čemu v našem těle slouží.
Štítná žláza má v organizmu mnoho práce. Její hormony ovlivňují metabolismus bílkovin, cukrů, tuků a činnost prakticky všech tkání a orgánů lidského těla včetně centrální nervové soustavy, srdečně-cévního systému a kostí i svalů. Podílejí se i na tvorbě tepla, regulují energetický stav organismu a ovlivňují hospodaření organismu s vodou a solí.
Kde vlastně máme štítnou žlázu?
Na přední straně krku. Vyrábí hormony tyroxin a trijodotyronin, které ovlivňují metabolismus člověka a činnost prakticky všech orgánů a tkání. Pokud máte nadbytek hormonů štítné žlázy, váš metabolismus to urychluje. V tom případě jste zrychlení, podráždění, hodně jíte, a přesto většinou hubnete. Nedostatek hormonů metabolismus naopak zpomaluje. Můžete být unavení a nevýkonní, v některých případech může být přítomen mírný vzestup hmotnosti.
Co se děje, pokud není porucha funkce štítné žlázy léčena?
Hrozí postupné zhoršování stavu a neléčené onemocnění může vést k poškození zdraví a v extrémních případech i k úmrtí v důsledku selhávání funkce některých orgánů, poruchy srdečního rytmu a podobně.
A když se na její poruchu naopak přijde včas a léčena je?
Choroba zpravidla nezanechává žádné následky. Pokud je snížená i zvýšená funkce štítné žlázy správně léčena, vede zpravidla k úplné úpravě stavu pacienta.
Se štítnou žlázou mají častěji problémy ženy. Proč tomu tak je?
Důvody nejsou do detailů jasné. Roli hraje kromě jiného fakt, že na jejich organismus jsou hormonálně kladeny vyšší nároky už v období dospívání, v době, kdy začínají menstruovat, během těhotenství a laktace. Velikost a funkce štítné žlázy závisí na dostatečném příjmu jodu, který je v uvedených obdobích velmi důležitý. Svoji roli sehrávají i pohlavní hormony.
Jakou souvislost má štítná žláza a jod?
Nedostatek jodu v organismu může být příčinou nízké produkce hormonů štítné žlázy. To má nedobrý vliv na celý organizmus a kromě poruchy funkce štítné žlázy to může vést i k dalším poruchám, například ke zvětšení štítné žlázy, tzv. strumě.
Jsou na nízký příjem jodu lidé citlivější?
V některých obdobích vývoje ano. Je to například u dětí, a to již v období nitroděložního vývoje a dále během celého dětství a ve zvýšené míře opět v pubertě a adolescenci. U žen se potřeba jodu zvětšuje v době těhotenství a laktace, kdy potřebují více hormonů štítné žlázy. Při jeho nedostatku opět může docházet k nedostatečné tvorbě hormonů štítné žlázy a k jejímu zvětšení.
Proč bychom se měli chránit před nemocemi štítné žlázy?
Zejména proto, že její hormony jsou nezbytné pro život a pro normální funkci prakticky všech orgánů a tkání. Štítná žláza může být postižena řadou chorobných stavů včetně nádorových. Ale naprostá většina onemocněni štítné žlázy je léčitelná a vyléčitelná. Proto je nutné se o štítnou žlázu starat a v případě podezření na její onemocnění včas navštívit lékaře.
Kolik lidí je vlastně onemocněním štítné žlázy ohroženo?
Odpověď je poměrně složitá. Víme, že až 20 % žen a 5 % mužů má někdy v průběhu života nějakou poruchu štítné žlázy. Ve větším riziku jsou ženy v období puberty a první menstruace, těhotenství, prvních 6 měsíců po porodu a v období přechodu a po něm. Riziko bez rozdílu pohlaví je u lidí, u nichž bylo přítomno onemocnění štítné žlázy u pokrevních příbuzných, byla u nich přítomnost nějakého autoimunitního onemocnění, například diabetes mellitus 1. typu – cukrovka –, jsou starší padesáti let, prodělali operaci štítné žlázy nebo je u nich přítomna některá genetická porucha, např. Downův syndrom nebo Turnerův syndrom.
Pokud tedy mám nějaké podezření, jak si mohu nechat štítnou žlázu vyšetřit?
Základní vyšetření je v kompetenci praktického lékaře. V případě podezření na komplikovanější stav nebo při potřebě složitější diagnostiky či léčby může praktický lékař odeslat pacienta k endokrinologovi, což je odborný lékař zabývající se onemocněními štítné žlázy. Jedná se zejména o následující stavy: zvýšená funkce štítné žlázy, podezření na nádor štítné žlázy a onemocnění štítné žlázy v těhotenství. Základního posouzení funkce štítné žlázy by však měl být schopen každý lékař. U všech žen v časných fázích těhotenství by měla být funkce štítné žlázy posouzena gynekologem.
V úvodu jsme zmínili Týden štítné žlázy. Jaká v něm bude vaše role?
Česká endokrinologická společnost ČLS JEP každoročně přebírá nad Týdnem štítné žlázy odbornou záštitu a spolupracuje na doprovodných akcích. Pořádáme odborné přednášky pro lékaře a budeme se účastnit i tiskové konference k Připomínkovému týdnu štítné žlázy, která proběhne 17. května. Samotný Týden letos připadá na 22. až 28. 5.
Co je cílem letošní kampaně?
Letos bude pozornost soustředěna na obecnou informovanost o problematice onemocnění štítné žlázy. Pokud se bude na základě poskytnutých informací někdo domnívat, že by mohl mít onemocnění štítné žlázy, může včas kontaktovat svého praktického lékaře a požádat o příslušné vyšetření.
Za rozhovor poděkoval Martin Ježek.
(maj)
Zdroj:
www.tydenstitnezlazy.cz