Nejméně astmatiků je díky středomořské dietě v Řecku
Rozdílný výskyt astmatu v geograficky přilehlých zemích napovídá, že jeho výskyt a závažnost ovlivňují také jiné faktory než okolní prostředí. Jedním z nich jsou i stravovací návyky v některých zemích.
O tradiční středomořské dietě je známo, že obsahuje antioxidanty a látky pozitivně ovlivňující imunitu. Potraviny typické pro tuto dietu mají příznivý vliv na astma a alergickou rýmou u dětí. Účinek této diety na astma ale dosud nebyl prokázán u dospělých.
Co je dobré pro děti
Cílem studie portugalských autorů bylo proto prozkoumat vliv středomořské diety na kontrolu astmatu právě u dospělých pacientů. Středomořská dieta je modelem kultury zdravého stravování. Snižuje výskyt a závažnost chronických nemocí v porovnání s oblastmi s odlišným stravováním (Spojené státy, severní Evropa). Podobně snižuje i výskyt astmatu.
Evropa bez astmatu
Nejméně astmatiků na území Evropy je v Řecku a Albánii. Tamní dieta je bohatá na zeleninu, ovoce, ořechy, celozrnné cereálie, olivový olej a nenasycené mastné kyseliny a šetří masem a masnými výrobky. Živočišné bílkoviny tato dieta čerpá z ryb, sýrů a jogurtů. Konzumace alkoholu – zejména vína – je sice pravidelná, ale v malých množstvích.
U 174 dospělých astmatiků, kteří souhlasili s účastí ve studii, byla zaznamenávána dieta a byla jim průběžně vyšetřována funkce plic a také vyplňovali dotazník týkající se závažnosti příznaků astmatu. Pod úplnou kontrolou mělo astma 23% pacientů, ostatních 77% mělo astma pod částečnou kontrolou nebo nekontrolované.
Ti, kteří měli astma pod kontrolou, konzumovali podstatně méně alkoholu a více čerstvého ovoce. Po statistickém zhodnocení bylo prokázáno, že ti, kteří dodržují středomořskou dietu, mají o 78% nižší riziko nekontrolovaného astmatu. Tato dieta tedy významně pomáhá v léčbě astmatu.
Ovoce ano, fast-food ne
Již dřívější studie prokázaly příznivý vliv konzumace citrusů, jablek a broskví, rajských jablíček, mrkve, listové zeleniny, másla, plnotučného mléka a nepasterizovaného mléka na astma. Negativní vliv byl naopak prokázán u jídla s fast-foodů.
(van)
Zdroj: Barros R, a spol. Allergy 2008;63:917–923.