Potravinová aditiva a alergické reakce
Přestože se dnes běžně používá široké spektrum potravinových aditiv, není výskyt alergických reakcí na tyto látky v obecné populaci příliš častý (0,01–0,23 %). O něco častější je mezi alergiky (2–7 %). Alergické reakce na potravinová aditiva jsou ve většině případů mírné a postihují kůži, trávicí trakt anebo dýchací cesty. Vážná anafylaktická reakce se vyskytuje jen zřídka.
Co jsou to potravinová aditiva
Potravinové aditivum je jakákoli látka, která se přidává k potravinám v průběhu jejich výroby a zpracování – například ke zlepšení jejich vzhledu, vlastností nebo prodloužení trvanlivosti. V současnosti se používají tisíce aditiv a nejedná se jen o uměle vyrobené látky, ale také o aditiva přírodního původu. Přestože k přírodním aditivům má většina lidí větší důvěru, ve skutečnosti je u těchto látek větší riziko alergické reakce než u aditiv uměle vyrobených. Důvodem je vyšší obsah bílkovin v přírodních aditivech.
Druhy potravinových aditiv
Přestože potravinových aditiv existuje velké množství, ta nejčastěji používaná můžeme rozdělit do několika skupin, sdružujících látky s podobnými vlastnostmi. Z těchto skupin uvádíme čtyři, které bývají v našich potravinách hojně zastoupené.
- Antioxidanty – často používané antioxidanty, které snižují kazivost potravin, jsou například látky BHA a BHT. Z odborné literatury je známo několik případů chronické kopřivky, jejíž příčinou byly právě tyto látky.
- Potravinová barviva – těchto látek se používá velké množství. Je dobré vědět, že i přírodní barviva mohou způsobit alergickou reakci, nejčastěji kopřivku. Tato přírodní barviva spojená s alergiemi jsou například žluté anáto a červený karmín.
- Gumy – tyto látky se používají jako stabilizátory a emulzifikátory například ve zmrzlinách, kečupech, salátových dresincích nebo jogurtech. Často používaná látka je guarová guma. I když existují známé případy alergie na tuto látku, není jasné, jak je tato alergie v populaci častá.
- Glutamát sodný – tento oblíbený zvýrazňovač chuti se původně získával z jistého druhu chaluhy, dnes se však většinou připravuje uměle. Přesto, že na konci šedesátých let byl zaveden pojem "syndrom čínské restaurace", zahrnující množství negativních příznaků vyvolaných glutamátem, v kontrolovaných studiích se nezjistil žádný významný negativní účinek této látky.
(vek)
Zdroj:
Randhawa S., Bahna S. L.: Hypersensitivity reactions to food additives. Curr Opin Allergy Clin Immunol. 2009 Jun; 9 (3): 278–83.