Křečové žíly v těhotenství je třeba více sledovat
V těhotenství přispívá ke vzniku křečových žil mnoho faktorů, zejména dědičnost a hormon progesteron, který nepříznivě působí na žilní chlopně.
Křečové žíly jsou zdravotním problémem mnohých z nás. Velice často se objevují zvláště v těhotenství. Mnohé ženy si ale možná neuvědomují, že nedostatečné sledování žil v tomto období může vést k vážným zdravotním problémům.
Proč v těhotenství?
V těhotenství přispívá ke vzniku křečových žil mnoho faktorů, zejména dědičnost a hormon progesteron, který nepříznivě působí na žilní chlopně. Také zvětšení dělohy během těhotenství přispívá ke vzniku křečových žil. Těhotná děloha totiž může utlačovat žíly a způsobit tak zdravotní problémy. Křečové žíly jsou častější zvláště při opakovaných těhotenstvích a u žen, které během této doby více přiberou nebo jsou obézní.
Jaké můžu mít problémy?
Problémy s křečovými žilami během těhotenství mohou být různé. Začínají obvykle bolestí v nohou, nočními křečemi v končetinách, pocity těžkých nohou a většinou působí ošklivý kosmetický efekt. V těhotenství jsou časté flebitidy, což jsou záněty povrchových žil, zvláště na dolních končetinách, a také všemi obávaná hluboká žilní trombóza. Problémem mohou být také hemoroidy.
Možná léčba
Včasný záchyt rozvoje křečových žil a správné lékařské sledování v době těhotenství je základem prevence možných pozdějších komplikací. Většina potíží spojených s křečovými žilami po porodu mizí. I přesto se však zavádí preventivní léčba křečových žil. Žena by měla podstoupit vyšetření tzv. duplexní ultrasonografií, tedy vyšetření odhalující možné křečové žíly.
V případě, že lékař objeví, že je něco špatně, zavede většinou pacientce léky proti srážení krve a kompresní punčochy. V poslední době diskutovaná léčba pomocí skleroterapie není podle odborníků v době těhotenství vhodná. Lékaři doporučují například použít terapii různými bylinkami, které si ženy mohou vyhledat na internetu. Nezaručují ale dlouhodobý dobrý efekt této metody.
(ena)
Zdroj: PubMed