Krvácení z nosu nepodceňujte! Zvláště trpíte-li poruchou srážlivosti krve
Krev z nosu se může spustit při rýmě, pobytu v nevhodném ovzduší nebo jen tak bez příčiny. Vždy je to nepříjemné a pro někoho i stresující. Jak vážně mají tyto příhody brát hemofilici a kdy je čas vyhledat odbornou pomoc?
Krvácení z nosu neboli odborně epistaxis je krvácení z malých cév nacházejících se v nosní sliznici. Často je vyvoláno vdechováním příliš suchého vzduchu, šťouráním v nose, silným kýcháním nebo smrkáním. Jak se s ním vypořádat?
- Předkloňte hlavu tak, aby vám krev nestékala do úst a do krku.
- S citem zmáčkněte nosní křídla (většinou na 5 až 20 minut) zhruba v místech, kde obvykle na nos dosedají brýle.
- Přiložte ke kořeni nosu pytlík s ledem, který způsobí stažení cév a zmírní tak krvácení.
Pomáhá vlhkost
Spouštěčem krvácení může být i úder do nosu nebo kouř. K situaci přispívá též sezónní alergie nebo nosní polypy. Jakých zásad by se při krvácení z nosu měl držet hemofilik? Většinou není třeba užít srážecí faktor, pokud krvácení netrvá dlouho. U těžších a opakovaných případů může pomoci vypalování nosních cévek (kauterizace), to však není pro hemofiliky příliš vhodná metoda. Nejlepší je proto poradit se s lékařem, jak v těchto případech postupovat. Nepříjemnou komplikací krvácení z nosu může být i zvracení, především pokud dojde k polknutí krve a následnému podráždění žaludku. Rozhodně se nedoporučuje pít bezprostředně po zástavě krvácení z nosu horké nápoje. Mohlo by to způsobit rozšíření nosních cév a opět obnovit potíže. Nejlepší je udržovat nosní sliznici přiměřeně vlhkou, jinak vysychá, praská a krvácí. K tomu lze využít zvlhčovačů vzduchu, zejména v zimních a chladných měsících. Nezapomeňte pravidelně měnit náplň přístroje.
Kdy jít k lékaři
- Hemofilik by měl vyhledat odbornou pomoc tehdy, trvá-li krvácení déle než obvykle.
- Pokud uzná za vhodné použít srážecí faktor, je vhodné po aplikaci navštívit odborníka. Ten bude pravděpodobně chtít v takovém případě zjistit, co krvácení vyvolalo.
- Pokud se krvácení z nosu objevuje často, může to vést až k chudokrevnosti (anémii). Je vhodné se poradit s lékařem.
- Návštěva ordinace je nutná i tehdy, pokud se hemofilik domnívá, že jeho stav komplikuje infekce (pozná se podle příměsi žlutavého či zeleného hlenu).
Přestože krvácení z nosu neřadíme ani u hemofiliků mezi život ohrožující stavy, je dobré mít přehled o tom, jak mu předcházet a jak proti němu zasáhnout. Na individuálním zvážení každého hemofilika je, zda častá epistaxe přece jen nevede k přílišným ztrátám krve a nepředstavuje riziko. V každém případě existují možnosti, jak každému od tohoto problému aspoň částečně ulevit. Pokud si nejste jisti, jaká prevence je vhodná, poraďte se s lékařem.
(marz)
Zdroj: