Vánoce nemusejí být "alergické"
Vánoce patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům. K jejich slavení dnes neodmyslitelně patří kromě církevních obřadů i řada příprav a samozřejmě dárky.
V Česku nemá vánoční stromek dlouhou tradici. Tento zvyk se u nás začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách. Dnes si ale bez něj Vánoce nedovedeme představit.
Vánoce by měly být svátky klidu a pohody, v dnešní uspěchané době však mnohdy znamenají období zvýšeného stresu. Pro pacienty s chronickými nemocemi je stres vždy přitěžující okolností, u alergiků k "vánočnímu" zhoršení mohou přispět i další faktory. #IMG#
Alergie se mohou o Vánocích zhoršit kvůli:
- prachu z ozdob vybalených z krabic,
- prachu z umělého vánočního stromku – ten může obsahovat roztoče,
- živému stromku a chvojí – mohou být domovem různých plísní,
- návštěvě u příbuzných spojené s ochutnávkou cukroví – jídlo, u kterého nevíme, z jakých surovin bylo přesně vyrobeno, může přivodit reakci při potravinové alergii,
- návštěvě v bytě, kde pěstují zvíře – jeho chlupy mohou také vyvolat alergickou reakci,
- svíčkám – zplodiny z hořících svíček nebo hoření dřeva v krbu mohou dráždit průdušky astmatiků.
To vše se sčítá se stresem a nákupním shonem, a proto mohou mnozí alergici pozorovat zhoršení "alergie na Vánoce".
Klid a pohoda pro zdraví
Jak těmto situacím předejít? Klid a pohoda se naordinovat nedají, můžeme se ale snažit upravit alespoň okolní prostředí.
- Používejte jen omyvatelné ozdoby – před jejich pověšením je vždy omyjte v horké vodě.
- Opláchněte i umělý stromek – zbavíte jej prachu.
- Živý stromek nechte nějakou dobu v suchém chladném prostoru – pak by jej měl někdo z rodiny (nealergik) venku vytřepat, aby se zbavil spor plísní.
- Hoření dřeva a plísní – pokud máte doma astmatika, raději na tyto radovánky zapomeňte.
- Pozor na domácí zvířata – téměř polovina domácností u nás vlastní psa nebo kočku nebo alespoň nějakého hlodavce. Pro astmatiky návštěva v takovém bytě může skončit i na pohotovosti.
- Někdy k vyvolání záchvatu stačí i silný tetin nebo babiččin parfém.
- Dejte si pozor na jídlo – pokud nevíte, co obsahuje, raději ho nejezte. K nejčastějším potravinovým alergenům, které jsou zodpovědné za 90 % potravinových alergií u dětí, patří mléko, vejce, burské oříšky, pšenice, sója a stromové ořechy. Řada z těchto potravin je ve vánočním cukroví.
I při respektování všech těchto rad se může alergie o Vánocích zhoršit. Pokud o tom víme již z minulých let, je vhodné v tomto čase kromě uvedených opatření nasadit preventivně protialergické léky nebo zvýšit dávky dlouhodobě podávaných léků.
(van)