Vánoční alergie mohou během svátků způsobit cokoliv, jen ne pohodu
S blížícími se Vánocemi jsou zimní alergie opět na vzestupu. Podle posledních průzkumů zažívají 3 ze 4 dospělých mezi Štědrým dnem a Novým rokem více alergických příhod.
To vše navíc doprovází bolesti hlavy, dráždění očí a ucpaný nos.
#IMG#
Co nejčastěji způsobuje vánoční alergie?
Podle nedávného průzkumu mezi 1 200 respondenty si na nejrůznější alergické projevy v období vánočních svátků stěžují až tři čtvrtiny z nich. Pro tzv. vánoční alergie existuje několik vysvětlení. Způsobují je plísně, umělé vůně (kadidla, františek, purpura, myrha), vánoční jídla a cukroví.
Plísně v roli nepřítele
Mnoho lidí neprávem viní za svou alergii přímo vánoční stromek. Může za ni přitom plíseň, která na stromku přirozeně roste. Ani umělý vánoční stromek nemusí znamenat výhru, při nesprávném skladování ve vlhkém a zatuchlém sklepě na něm plíseň roste taky. Totéž platí o stejně skladovaných vánočních ozdobách. Abyste nedali šanci plísním vyrůst, musíte vánoční ozdoby a stromek skladovat v suchých prostorách a pečlivě uzavřít kartonové krabice, ve kterých jsou. Až je budete před Vánocemi otevírat, udělejte to na čerstvém vzduchu, nejlépe v garáži. Tam také nechejte ozdoby i stromek přes noc vyvětrat před tím, než je přinesete do obytných prostor.
Neplechu dělají i umělé vůně, alkohol, jídlo a cukroví
Dalším vyvolavatelem alergií během Vánoc mohou být purpury, vonné tyčinky nebo jiné umělé vůně. Spousta lidí má rovněž potíže se spreji s vůní jehličnatých stromů, které se používají na umělé stromky. Zvýšená konzumace alkoholu během svátků je další z řady příčin alergií. Kromě známých bolestí hlavy u alergiků způsobuje i oteklé nosní sliznice a věčně ucpaný nos. Alergie na různé druhy potravin a přísady do cukroví netřeba podrobně rozebírat. Klíčem je znát, co si můžete dovolit sníst a co ne. Ale kdo by těmto laskominám odolal? Nejspíše každý, kdo o svátcích nestojí o kopřivku, rýmu nebo návštěvu pohotovosti.
(ercp)
Zdroj: www.medicalnewstoday.com