Vaječníky
Vaječníky jsou důležité pohlavní orgány ženy. Právě zde každý měsíc v jednom z nich dozrává vajíčko, odtud pak putuje vejcovodem směrem do dělohy a čeká na případné oplodnění.
Říká se...
"Pokladnice případných potomků.“
V minulosti
Podle dochovaných spisů lze jako zakladatele gynekologie, lékařského odvětví zaměřeného na léčení chorob ženských orgánů a na porodnictví, označit římského lékaře Sórána z Efesu (kolem roku 100 n.l.), autora dvoudílné učebnice O umění porodnickém a nemocech ženských. Vaječníky pravděpodobně poprvé v Evropě oficiálně popsal holandský anatom Renier de Graaf v roce 1672 v publikaci O generativních orgánech ženy.
Jak to viděl Jessenius
Vaječníky patří mezi párové orgány, tj.zdravá žena vlastní dva vaječníky. Na pohled vypadají jako šedorůžové tuhé švestky. Jejich velikost se mění s věkem, u mladé dospělé ženy jsou největší, asi 5x3 cm, a váží asi šest gramů. Povrch vaječníku je v dětství hladký. V pubertě a v dospělosti je hrbolatý. Způsobuje to vyklenování se dozrávajících vajíček. Ve stáří jsou vaječníky svráštělé. #IMG#
Pod lupou
Na vaječníku rozeznáváme kůru a dřeň. Dřeň se nachází v centru vaječníku. Tvoří ji vazivo, cévy, nervy a buňky hladké svaloviny. Kůra vaječníku obsahuje zárodečné buňky, vajíčka, v různém stupni vývoje. Vajíčka jsou uložena ve zvláštních váčcích, folikulech. Na povrchu kůry se nachází tenká vrstva vaziva.
Srovnávací anatomie
Kromě savců mají vaječníky také ryby, ptáci a včely. Zatímco ryby mají dva vaječníky, u ptáků se nachází pouze jeden, a to vlevo před ledvinou. Ptačí vajíčka jsou na vaječníku zavěšená na stopce. Když dozrají, putují do vejcovodu, kde vzniká bílek, papírové blány a skořápka. U včel má vaječníky pouze včela - matka, u dělnic jsou zakrnělé. Včelí vaječníky se skládají ze 180 rourek, které obsahují vaječné buňky, výživné buňky a buňky folikulární.
Anatomie
Vaječníky jsou ukryty v podbřišku, na bočních stěnách malé pánve. Ke stěnám pánve jsou připevněné pobřišnicovou řasou. Vpředu naléhají na jeden z děložních vazů. Boční strany vaječníků sousedí přes pobřišnici s některými cévami a nervy probíhajícími malou pánví. Střední plochu vaječníků překrývají vejcovody, které vaječníky spojují s dělohou. V blízkosti pravého vaječníku někdy bývá appendix, červovitý přívěsek slepého střeva.
Funkce
Vaječníky mají dvojí funkci. Jsou místem, kde dozrávají vajíčka, a vytvářejí některé pohlavní hormony. Dozrávání vajíček probíhá v pravidelném, ovariálním cyklu (latinsky je vaječník ovarium). Zralé vajíčko má poloviční počet chromozomů než ostatní buňky (tj. 23). Při oplození se spojí se spermií, která má také jen 23 chromozomů, a vznikne oplozené vajíčko se 46 chromozomy. Během jednoho menstruačního cyklu dozraje zpravidla jedno vajíčko. Buňky folikulů, v nichž jsou uložena vajíčka, produkují hormony, estrogeny a progesteron. Díky estrogenům žena cítí a chová se jako žena. Estrogeny ovlivňují růst prsů, ukládání tuku na bocích a řídí vývoj ženského typu ochlupení. Progesteron má velký význam v udržení těhotenství. Estrogeny a progesteron také vyvolávají změny děložní sliznice, a připravují ji tak na případné "uhnízdění" oplozeného vajíčka. Pokud nedojde k oplodnění, produkce těchto hormonů klesá a nastává menstruace - odloučení části děložní sliznice. Poté začne dozrávat další vajíčo a celý cyklus trvající obvykle 28 dní se opakuje.
Když nefunguje
Vaječníky mohou být postiženy cystami, váčky obsahujícími tekutinu. Při poruše hormonálního řízení dochází k různým hormonálním poruchám i ve vaječníku. Vaječníky mohou být také napadeny zánětem a mohou podlehnout nádorovému bujení.
Jak to poznám?
Ovariální cysty se většinou projevují bolestmi, které mohou připomínat i apendicitidu. Zánět vaječníku je provázen horečkami, bolestmi v podbřišku a při delším trvání se mohou v okolí vaječníku objevit pozánětlivé srůsty, které znesnadňují oplození vajíčka a početí. Nádory vaječníků se nemusejí projevovat vůbec nijak, ale mohou způsobovat krvácení (které je při poškození velké cévy i život ohrožující) nebo bolesti, podle toho, kam prorostou. Hormonální poruchy mívají často za následek poruchy plodnosti.
Vtip na závěr
Mladá maminka byla se svým synkem na návštěvě u lékaře. Nijak se nesnažila bránit malému rošťákovi, který raboval doktorovu pracovnu. Když se však ozval obzvlášť silný rachot sklenic, ptá se doktora: „Doufám, že vám nevadí, že si tam Pepíček hraje.“ Doktor se usmál a klidně odpověděl: „Nevadí. On ztichne, až se dostane k jedům.“
MeDitorial.cz