Rádi surfujete? Pak pozor nejen na žraloky!
Jízda na prkně je výborný sport – posiluje celé tělo a zlepšuje rovnováhu. Ovšem i zde může dojít k poměrně závažným úrazům. Řešení spočívá, jako ostatně téměř vždy, opět v prevenci.
Mezi nejčastější zranění surfařů patří výrony, zlomeniny a natržené svaly či šlachy. Většinou se to týká kolen, kotníků, ramen, ale i bederní a krční páteře. Poničené bývají též nosy a zuby. Druhou nejčastější zlomeninou surfařů je pak zlomenina žeber.
Tělo v ohrožení
Za většinu zranění může jeden z následujících tří momentů:
- uklouznutí,
- příliš velký odraz při zvedání se z prkna,
- dlouhodobé přetěžování svalů.
Uklouznout lze velmi snadno při samotné jízdě nebo při přenášení prkna přes kameny či jiný povrch. Typ a závažnost zranění pak záleží na vaší pozici a místě, kde k nehodě došlo. Při uklouznutí hrozí náhlé nadměrné prohnutí bederní či krční páteře a pád. Odnese-li to rameno, může dojít k porušení tzv. plexu brachialis, tedy nervové pleteně pro horní končetiny, zlomenině klíční kosti či samotnému vykloubení. Při příliš velkém odrazu z prkna na vysokých vlnách jsou v ohrožení zejména kotníky a kolena, které jsou nucené vyrovnávat náhlou velkou zátěž. To často končí poraněním kloubů či šlach. Příkladem přetížení je například dlouhé pádlování v pozici na břiše, které vede k únavovým zraněním ramen, loktů, krku a zad.
Rozcvičku nepodceňovat!
Protažení před jízdou by neměl vynechávat žádný surfař. Stačí 10 minut a nejenže snížíte pravděpodobnost zranění, ale zlepší se i váš sportovní výkon. Na prkně používáte všechny svaly, takže důkladně rozcvičte celé tělo. Poraněním se dá předcházet i jinak. Existují chrániče na nos i helmy, které zabrání zlomeninám a otřesům mozku. Hlavní je ale správný odhad vlastních schopností a kondice. Nepřeceňujte se tedy a vždy si dopřejte dostatek přestávek. Surfování je náročný sport, i když to nemusí být na první pohled patrné.
(jez)