Inkontinence u žen i u mužů
Během menopauzy dochází u žen k postupné ztrátě funkce vaječníků, čímž klesá hladina pohlavních hormonů, především estrogenů. V důsledku toho se ztenčuje sliznice pochvy, močového měchýře a močové trubice, klesá prokrvení a elasticita svalů pánevního dna a močové cesty se stávají náchylnější k infekcím. Všechny tyto stavy se podílejí na rozvoji inkontinence.
U mužů patří mezi nejčastější příčiny nechtěných úniků moči onemocnění a změny prostaty. Konkrétně jde o nenádorové zvětšení prostaty označované jako benigní hyperplazie. Zvětšená prostata může utlačovat močovou trubici, což často vede k nekompletnímu vyprázdnění močového měchýře během močení. V konečné fázi, kdy je kapacita močového měchýře vyčerpána, začne moč z přeplněného orgánu odkapávat ven. Jedná se o takzvanou inkontinenci z přetékání. Další poměrně častou příčinou úniků moči mohou být stavy po operaci prostaty v důsledku benigní hyperplazie prostaty či rakoviny prostaty.
Nepodceňujte preventivní kontroly u lékaře
Výše uvedeným stavům nelze zcela předcházet. Obecně lékaři pacientům doporučují zdravý životní styl, který zahrnuje vyvážený jídelníček, dostatečný pitný režim, absenci nikotinu a alkoholu. Určitou prevencí inkontinence u mužů jsou pravidelné kontroly na urologii.
Pokud chtějí mít pánové jistotu, že budou veškeré prostatické změny zachyceny včas, je vhodné začít s těmito prohlídkami již po 40. roce. Riziko zvětšené prostaty spočívá v tom, že pacienti mnohdy nemají žádné problémy nebo je dávají do souvislosti s vyšším věkem. K lékaři se pak dostanou až v případě závažných komplikací, jakými jsou akutní zástava močení, močová infekce či selhání ledvin. Včasné odhalení onemocnění je přitom zásadní pro úspěšnou léčbu. Léčba inkontinence závisí na příčině jejího vzniku. Nechtěné úniky moči spojené s operačním výkonem na prostatě často vyžadují rehabilitace a posílení svalů pánevního dna. Mezi další varianty léčby patří také farmakoterapie či různé operační techniky.
U žen je situace trochu jiná. Nedostatek estrogenů má, kromě zmiňované inkontinence, za následek celou řadu nepříjemných příznaků. Potlačit je lze podáváním hormonálních preparátů. Ke zmírnění inkontinence se používají lokální masti či čípky s obsahem estrogenů, které mimo jiné zvyšují prokrvení močových cest a genitálu, posilují odolnost sliznice močového ústrojí a zvyšují výstelku močového měchýře. Pokud močová inkontinence přetrvává, závisí léčba, stejně jako u mužů, na vyvolávající příčině. Kromě úpravy životního stylu je namístě využívat speciální cviky, které zpevňují svaly pánevního dna, dále léky či drobné operační zákroky. Důležité je, aby ženy po menopauze i nadále sledoval gynekolog.
Močová inkontinence pacientů po 65. roce života je závažným medicínským problémem, který zásadně ovlivňuje kvalitu života daných jedinců. U určité části populace neexistuje účinná prevence nedobrovolného úniku moči, a proto je zásadní, aby pacienti chodili pravidelně na preventivní prohlídky a tím se vyhnuli případným komplikacím.
(mraf)
Podívejte se na nová pravidla k úhradové regulaci zdravotnických prostředků předepisovaných lékaři na poukaz, která najdete ZDE.
Zdroje:
https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2011/01/05.pdf
https://www.webmd.com/men/prostate-enlargement-bph/can-i-prevent-bph#2